Agfa i VITO wspólnie rozwijają membrany do zielonego wodoru – nowa umowa podpisana

enerad.pl 7 godzin temu

Strategiczne porozumienie podpisane w obecności władz Flandrii

8 lipca 2025 r. Agfa i VITO formalnie zawarły porozumienie o strategicznej współpracy w dziedzinie zielonego wodoru. Ceremonia podpisania odbyła się w zakładzie Agfa w Mortsel, a jej świadkiem był Prezydent Flandrii, Matthias Diependaele. Umowa koncentruje się na rozwoju technologii membran do elektrolizy alkalicznej, niezbędnej do produkcji zielonego wodoru.

Nowy etap współpracy i wspólna wizja

Zarówno Agfa, jak i VITO mają za sobą długą historię współpracy. Już w 2007 r. wspólnie pracowały nad pierwszą generacją membran ZIRFON. Obecne porozumienie otwiera nowy etap – opracowywanie kolejnych generacji membran, które będą bardziej wydajne i ekonomiczne.

Fabryka ZIRFON w Mortsel z unijnym wsparciem

Nowy zakład produkcyjny ZIRFON, który zostanie uruchomiony jeszcze w 2025 roku, powstaje przy wsparciu unijnego Funduszu Innowacji. Inwestycja znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Agfa. Zakład będzie w stanie obsłużyć projekty o łącznej mocy 20GW rocznie. Według szacunków, pozwoli to uniknąć emisji choćby 15 mln ton CO2 rocznie.

Wspólna mapa drogowa innowacji

Po oficjalnej części odbyła się dyskusja na temat przyszłości projektu. Agfa i VITO planują wspólne badania nad nową generacją porowatych membran, które jeszcze bardziej poprawią wydajność elektrolizerów i obniżą koszty produkcji wodoru.

Inge Neven, dyrektor generalna VITO, zaznaczyła:

„Jesteśmy dumni, iż możemy kontynuować współpracę z Agfa. Łączymy wiedzę naukową z doświadczeniem przemysłowym, aby tworzyć realne rozwiązania dla przyszłości bez emisji. Naszym celem jest ustanowienie nowego standardu dla membran – tak pod względem wydajności, jak i skalowalności”.

Technologia ZIRFON – najważniejszy element transformacji energetycznej

Membrany ZIRFON znajdują zastosowanie jako separatory w elektrolizerach alkalicznych. Są uznawane na całym świecie za rozwiązania niezawodne i wydajne – także w warunkach zmiennego zasilania charakterystycznego dla źródeł odnawialnych. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie skali i efektywności produkcji zielonego wodoru.

Zobacz również:
  • Stargate Hydrogen pozyskuje 11 mln euro na rozwój taniego zielonego wodoru
  • EDGE Navigation i DNV opracują oceaniczny zbiornikowiec na ciekły wodór – projekt dla bezemisyjnego transportu energii
  • 15 projektów zyska wsparcie. Startuje program PDA dla Dolin Wodorowych

Źródło: Agfa

Idź do oryginalnego materiału