AI i energia – nowe wyzwania i szanse dla sektora energetycznego
Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała właśnie raport „Energy and AI”, który oferuje najpełniejszy jak dotąd przegląd wpływu sztucznej inteligencji na sektor energetyczny.
Według analiz IEA, do 2030 roku globalne zużycie energii przez centra danych ponad dwukrotnie wzrośnie – do poziomu 945 TWh, co odpowiada dzisiejszemu zużyciu energii w całej Japonii. Największym motorem tego wzrostu będzie właśnie AI.
W Stanach Zjednoczonych centra danych odpowiadać będą za niemal połowę wzrostu zapotrzebowania na energię w ciągu najbliższych pięciu lat. Co więcej, AI napędzi większe zużycie energii niż cały przemysł energochłonny (stal, aluminium, cement czy chemikalia) razem wzięty. Podobny trend widoczny będzie w innych krajach rozwiniętych, gdzie centra danych odpowiadać mają za ponad 20% wzrostu popytu na prąd.
Zobacz więcej:
- AI pochłania prąd. Co z globalną siecią energetyczną?
- Sztuczna inteligencja w służbie energetyki. Pierwsze modele GenAI od EPRI
- Cyfrowy bliźniak i AI w energetyce? Siemens pokazuje, jak działa Xcelerator
Zielona energia czy gaz? Różnorodne źródła zasilą cyfrową rewolucję
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, niezbędne będą inwestycje w nowe moce wytwórcze. Według IEA, główne źródła zasilania centrów danych to odnawialne źródła energii i gaz ziemny, ze względu na ich dostępność i konkurencyjność cenową w kluczowych lokalizacjach.
Jednak rosnące zużycie prądu to nie jedyny wpływ AI na sektor energetyczny. Raport wskazuje, iż technologia ta może również zrewolucjonizować zarządzanie energią, optymalizując systemy energetyczne, poprawiając wydajność i obniżając koszty.
Ryzyka: cyberbezpieczeństwo i surowce krytyczne
Z drugiej strony, rozwój AI niesie ze sobą także poważne wyzwania. W ciągu ostatnich 4 lat liczba cyberataków na infrastrukturę energetyczną potroiła się, a ich poziom zaawansowania rośnie dzięki wykorzystaniu AI. Paradoksalnie jednak, to właśnie sztuczna inteligencja staje się kluczowym narzędziem obronnym dla firm energetycznych.
Raport porusza też problem rosnącego zapotrzebowania na surowce krytyczne, używane w urządzeniach zasilających centra danych. Dostawy tych materiałów – jak pokazują analizy – są dziś silnie skoncentrowane geograficznie, co może rodzić nowe ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego.
Emisje, innowacje i przyszłość
Chociaż AI przyczyni się do wzrostu emisji w sektorze energetycznym, IEA szacuje, iż przy szerokim wdrożeniu może jednocześnie przyczynić się do ich ograniczenia – m.in. poprzez rozwój innowacji w magazynowaniu energii czy fotowoltaice.
Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał AI, rządy i przedsiębiorstwa muszą przyspieszyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne i efektywność centrów danych, a także zacieśnić współpracę między sektorami IT i energii.
Źródło: IEA, raport Energy and AI