Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji i integracji technologicznej
Platforma łączy sprzęt, oprogramowanie, systemy magazynowania energii oraz zarządzanie w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Ampere Energy podkreśla, iż rozwiązanie umożliwia przewidywanie zapotrzebowania, analizowanie nawyków energetycznych użytkowników i dostosowywanie dystrybucji energii w czasie rzeczywistym.
Firma określa tę technologię jako sposób na zarządzanie energią zdecentralizowaną, współdzieloną i zoptymalizowaną. Według producenta, w porównaniu do społeczności bez magazynów energii, możliwe jest uzyskanie do 40% wyższych oszczędności i 35% większej autonomii.
Udział w rynku energii i elastyczność rozbudowy systemu
Ampere zapowiada, iż gdy pozwolą na to przepisy w Hiszpanii, platforma umożliwi społecznościom udział w rynku energii poprzez wirtualną elektrownię (VPP), dzięki której możliwa będzie sprzedaż nadwyżek magazynowanej energii. Rozwiązanie ma również umożliwiać agregację energii z magazynów indywidualnych w celu sprzedaży na rynku bilansującym.
Według producenta, system cechuje się wysoką elastycznością i skalowalnością – może być integrowany z nowymi technologiami i rozwijany wraz ze wzrostem liczby użytkowników.
Funkcje platformy i przewaga nad innymi rozwiązaniami
Ampere Communities oferuje standardowe funkcje dostępne w innych narzędziach, takie jak monitorowanie udziału energii wspólnotowej i sieciowej, analiza profilu zużycia, ocena nadwyżek i generacji energii.
Dodatkowo, platforma zapewnia możliwość współpracy z magazynami energii, zastosowanie modelu „Virtual Metering”, ocenę podziału energii ex-post oraz analizę danych w czasie rzeczywistym (co 5 sekund). Możliwe jest też tworzenie raportów transakcyjnych w ujęciu godzinowym. System umożliwia m.in. śledzenie stanu naładowania akumulatorów, mocy inwerterów, zużycia i generacji energii całej wspólnoty oraz każdego jej członka.
Wdrożenia pilotażowe w Galicji i Kastylii-La Manchy
Ampere Communities zostało już wdrożone w dwóch projektach w Hiszpanii. W Puente Caldelas w Galicji, 60 gospodarstw domowych korzysta ze wspólnego systemu magazynowania (SEMS Buffer 120 kWh) oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 218 kWp. Według danych firmy, system umożliwił uzyskanie do 50% oszczędności kosztów energii.
Z kolei w Ballesteros de Calatrava (Ciudad Real) 29 gospodarstw domowych zaspokaja do 80% swojego zapotrzebowania energetycznego dzięki zastosowaniu systemu magazynowania energii.
Działalność międzynarodowa i rozwój technologiczny Ampere Energy
Ampere Energy powstała w 2015 roku i działa w tej chwili w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, krajach Beneluksu oraz w Ameryce Łacińskiej. Od 2023 roku firma należy do chilijskiego koncernu paliwowego Copec.
W 2022 roku firma zaprezentowała rozwiązanie SEMS Buffer, przeznaczone dla dużych użytkowników prosumenckich. W 2023 roku pojawiło się oprogramowanie Amperia Communities, które stało się podstawą dla najnowszej platformy Ampere Communities.
Źródło: Ampere Energy