Częstochowa odchodzi od węgla i wybiera biomasę

8 godzin temu

Całkowite odejście od węgla w elektrociepłowni w Częstochowie i zastąpienie go certyfikowaną biomasą to największa inwestycja dekarbonizacyjna w regionie. Projekt o wartości 100 mln euro zrealizuje Fortum.


W tej chwili EC Częstochowa produkuje ciepło w oparciu o mieszankę składającą się z 70 proc. węgla i 30 proc. biomasy, którą Fortum wykorzystuje w Częstochowie już od 15 lat. Planowana modernizacja jest więc kontynuacją sprawdzonego kierunku i polegać będzie na zwiększeniu udziału paliwa, z którym przedsiębiorstwo energetyczne ma wieloletnie doświadczenie. Po zakończeniu modernizacji elektrociepłownia będzie działała w 100 proc. dzięki biomasie pozyskanej od lokalnych dostawców.

Biomasa – tak, węgiel – nie

Modernizacja elektrociepłowni w Częstochowie ma dostosować zakład do spalania wyłącznie certyfikowanej biomasy pochodzenia roślinnego. Wykonawcy projektu wybrani przez Fortum to Sumitomo SHI FW, Mostostal Warszawa, Bilfinger Engineering.

Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Zaplanowane prace obejmą m.in. przebudowę kotła fluidalnego, budowę systemów rozładunku paliwa oraz rozbudowę układów i transportu wewnętrznego i magazynowania. Po zakończeniu prac paliwo będzie magazynowane w szczelnych, zamkniętych silosach, co eliminuje emisję zapachów i hałasu oraz zapewnia bezpieczeństwo sanitarne. Proces spalania będzie odbywać się w nowoczesnej instalacji objętej ciągłym monitoringiem emisji, co zapewni spełnienie norm środowiskowych.

Zmiany w EC Częstochowa i wybór odnawialnych źródeł energii zamiast paliw kopalnych przyniosą mieszkańcom wiele korzyści, w tym stabilne dostawy ciepła, niższe ceny i lepszą jakość powietrza. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2027 r.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj za darmo w internecie!


Idź do oryginalnego materiału