Dobre wieści dla lewicy, katastrofa Trzeciej Drogi [SONDAŻ]

5 godzin temu
Zdjęcie: fot. Radek Pietruszka/PAP


KO może liczyć na poparcie 33 proc. badanych, PiS - 29 proc., Konfederacja - 15 proc., Nowa Lewica - 9 proc., a Partia Razem i Trzecia Drogę po 5 proc.- wynika z sondażu Opinia24 dla "Newsweeka". Dobre wieści dla lewicy, katastrofa Trzeciej Drogi - ocenia redakcja.


"Koalicja Obywatelska wyraźnie wyprzedza PiS, Konfederacja jest na trzecim miejscu. (...) Zdecydowanie ciekawiej jest jednak poza podium. Dość powiedzieć, iż wyniki Partii Razem i Trzeciej Drogi są w naszym badaniu identyczne" - poinformował "Newsweek".

Wyniki trzech głównych partii - jak wskazano w artykule - nie odbiegają znacząco od sondażowych średnich (w analizie Politico opartej o wyniki wielu badań KO ma średnio 33 proc. poparcia, PiS – 31, a Konfederacja – 15).

"Sensacja"

Redakcja zwraca jednak uwagę, iż "kolejne miejsca to już jednak spora sensacja; zwłaszcza lewica ma się z czego cieszyć". Jak wyjaśniono, nie tylko dlatego, iż Nowa Lewica pewnie zajmuje w badaniu Opinia24 czwartą pozycję z wynikiem 9 proc. Zaskoczeniem jest też to, iż na progu wyborczym znalazła się Partia Razem z poparciem 5 proc.

"Newsweek" zauważa, iż wyborczy rezultat dwóch lewicowych ugrupowań na poziomie 14 proc. oznaczałby znaczący wzrost poparcia w porównaniu z wyborami w 2023 r., kiedy startując wspólnie, zdobyły 8,6 proc. głosów.

W artykule wskazano, iż o ile wyniki sondażu są optymistyczne dla lewicy, to dla Trzeciej Drogi są informacją wyjątkowo ponurą. Sojusz PSL i Polski 2050 uzyskał jedynie 5 proc. wskazań – o wiele za mało, by przekroczyć wynoszący 8 proc. próg wyborczy dla koalicji.

"Newsweek" zauważa, iż rezultaty Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy i Razem wyraźnie odbiegają od sondażowej średniej wyliczonej przez Politico. Wyliczone na podstawie wielu sondaży średnie poparcie dla koalicji PSL i Polski 2050 wynosi 8 proc., dla ugrupowania Włodzimierza Czarzastego – 6 proc., a dla partii Adriana Zandberga – 4 proc.

Sondaż Opinia24 dla "Newsweeka" przeprowadzono od 5 do 7 maja na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków metodą CATI.

PAP

Idź do oryginalnego materiału