Donald Trump w ogniu krytyki za osłabienie pozycji USA. „To sygnał dla Chin i Iranu, iż jeżeli go zastraszą, osiągną cel”

news.5v.pl 4 godzin temu

Lider mniejszości w Senacie Chuck Schumer potępił w niedzielę sposób, w jaki prezydent Donald Trump radzi sobie z wojną między Rosją a Ukrainą, mówiąc, iż Stany Zjednoczone ryzykują sojusze europejskie i sprawiają, iż kraj wygląda na „słaby” wobec zagranicznych przeciwników.

W ostatnich tygodniach administracja Trumpa nasiliła presję na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zgodzili się na propozycję USA, która uznałaby zajęcie Krymu przez Rosję. Trump i inni urzędnicy Białego Domu, w tym wiceprezydent J.D. Vance, zaczęli również grozić zerwaniem negocjacji pokojowych, jeżeli oba kraje nie zasiądą niedługo do stołu negocjacyjnego.

W niedzielę Schumer jasno dał do zrozumienia, iż sprzeciwia się kierunkowi, w jakim podąża dyplomacja Trumpa, odchodząc od wsparcia dla Ukrainy. „Europejczycy stanęli po naszej stronie – cały Zachód stanął po naszej stronie” – powiedział Schumer podczas wystąpienia w programie CNN „State of the Union”. „Zainwestowali pieniądze. Wykorzystali wszelkie dostępne narzędzia dyplomatyczne i gospodarcze, aby nas wesprzeć. Jak Europa ma nam jeszcze kiedykolwiek zaufać, jeżeli Trump się wycofa?”.

Obawy Schumera dotyczące Europy pojawiły się po tym, jak sekretarz stanu Marco Rubio i specjalny wysłannik Steve Witkoff opuścili w zeszłym tygodniu szczyt z europejskimi sojusznikami, na którym miało być omawiane zakończenie trwającej od trzech lat wojny, sygnalizując tym samym chęć administracji Trumpa do kontynuowania realizacji propozycji preferowanej przez Moskwę.

Schumer ostrzegł, iż strategia Trumpa może ośmielić przeciwników kraju, takich jak Chiny i Iran.

„Najgorsze jest to, iż jest to oznaka słabości Stanów Zjednoczonych” – powiedział Schumer. „To sygnał dla wszystkich dyktatorów w

Chinach, Korei Północnej i Iranie, iż jeżeli przeciwstawią się Trumpowi i będą go zastraszać, osiągną swój cel”.

„To byłaby moralna tragedia”

Niektórzy republikanie również zaczynają krytykować podejście Trumpa do wojny. W piątek senator Chuck Grassley (republikanin z Iowa) ostrzegł Trumpa, iż Putin „igra z Ameryką” i wezwał prezydenta do nałożenia sankcji na Rosję.

Nawet Trump wydaje się coraz bardziej sceptyczny co do chęci Putina do zawarcia porozumienia. W sobotę skrytykował go za rozpoczęcie w zeszłym tygodniu ataku na Kijów, w którym zginęło co najmniej osiem osób.

„Nie było powodu, aby Putin w ciągu ostatnich kilku dni wystrzeliwał rakiety w kierunku obszarów cywilnych, miast i miasteczek” – napisał Trump w poście na Truth Social.

Schumer powiedział, iż „podważenie pozycji Zełenskiego” i wycofanie się z negocjacji w sprawie zawieszenia broni byłoby „moralną tragedią”. Dodał jednak, iż jego zdaniem prezydent „zmierza w tym kierunku”.

Idź do oryginalnego materiału