Donald Tusk o Zbrodni Katyńskiej. „Zło jest wciąż namacalnie widoczne”

news.5v.pl 2 dni temu

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w niedzielę od rana realizowane są uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni. Przemówienie z tej okazji wygłosił premier Donald Tusk.

— Zawsze, gdy czcimy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, chyba każdy czuje to samo. Że milczenie jest donośniejsze niż najpiękniejsze przemówienie, bo przecież brakuje słów, brakuje definicji, aby zrozumieć ogrom i bezsens zbrodni. Nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z tryumfem zła. Nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z tym, iż ofiary, ci, którzy służą dobrej sprawie, bywają bezsilni. Nie potrafimy o tym mądrze mówić, kiedy widzimy, jak zło pokonuje dobro. Kiedy źli ludzie wyciągają broń i oddają strzał w potylicę niewinnym — mówił premier.

— Dzisiaj nie możemy milczeć. Ofiara 22 tys. oficerów, podoficerów, Polek, Polaków, elity polskiego narodu, ta ofiara jest niezwykle donośną, krzyczącą lekcją nie tylko historii, ale lekcją, której musimy dziś wysłuchać ze szczególną wrażliwością. Co prawda tamto zło zostało pokonane (…), ale zło, które było źródłem tej zbrodni, ono przez cały czas czai się wokół nas — podkreślił Donald Tusk.

Donald Tusk o Zbrodni Katyńskiej. „Zło jest wciąż namacalnie widoczne”

Szef rządu w trakcie wystąpienia przypomniał rosyjski atak na Sumy w Niedzielę Palmową, w którym zginęło co najmniej 21 osób. — Rosyjskie rakiety spadły na modlących się, na idących na msze kobiety, dzieci, mężczyzn. Kilka godzin temu. Na ulicach miasta leżą zwłoki tych, którzy zginęli w tym szczególnym dniu śmiercią tak samo tragiczną, bo zadaną przez to samo zło. Tak bez sensu, bez litości — powiedział premier.

— To zło jest wciąż namacalne widoczne. I tak jak od wieków, tak i dzisiaj to zło zagraża. Zagraża naszym sąsiadom, zagraża pokojowi, zagraża, co czujemy każdego miesiąca coraz dotkliwiej, Polsce i Europie. To jest to samo zło. Czy dzisiaj Sumy w Niedzielę Palmową, czy tragedia Buczy, czy zbrodnie reżimów z innymi przywódcami, w różnych epokach historycznych, ale to zło jest bliźniaczo do siebie podobne — dodał Tusk.

— I to, co być może najgłośniej powinniśmy dziś przyrzec ofiarom Katynia, to to, iż nigdy nie będziemy słabi. Czymże jest wolność, jeżeli nie ma ludzi gotowych bronić dobra, wolności, prawdy i to bronić skutecznie? Jakże kruche są te wartości. O ile dłużej trwało kłamstwo od prawdy w sprawie Katynia — wskazywał premier.

Zbrodnia Katyńska

5 marca 1940 r. sowieckie Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej oraz także m.in. w Kijowie. Konsekwencją tej decyzji była Zbrodnia Katyńska, w wyniku której funkcjonariusze NKWD rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym prawie 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Idź do oryginalnego materiału