Białostocka firma Electrum, wchodząca w skład Grupy Electrum, oraz YADA Energy Krupa, Burkiet Spółka Jawna podpisały kompleksową umowę na optymalizację energetyczną w zakładzie PADMA działającym w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej. Projekt zakłada istotne zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym przedsiębiorstwa oraz znaczącą redukcję emisji CO2.
W ramach inwestycji Electrum Ventures odpowiadać będzie za przeprowadzenie pełnego dewelopmentu projektu do etapu ready to build, natomiast spółka Electrum zajmie się budową farmy fotowoltaicznej o mocy 3,5 MWp oraz wdrożeniem autorskiego systemu EMACS do zarządzania źródłami i infrastrukturą elektroenergetyczną.
System EMACS będzie zarządzał trzema źródłami energii: istniejącą farmą PV o mocy 1,6 MWp, kogeneracją o mocy 2,95 MW oraz nowo budowaną farmą PV o mocy 3,5 MWp. Warto podkreślić, iż rozwiązanie to obsługuje już ponad 250 obiektów energetycznych w Polsce o łącznej zainstalowanej mocy blisko 700 MW.
„Wprowadzenie innowacyjnych technologii OZE jak EMACS stanowi najważniejszy krok w kierunku dekarbonizacji przemysłu w Polsce. Nowoczesne rozwiązania energetyczne nie tylko zmniejszą emisję CO2, ale także obniżą koszty energii, wspierając zrównoważony rozwój i ochronę środowiska,” – podkreśla Michał Świerczyński, Dyrektor Handlowy w Electrum.
Zarząd Grupy Padma, zatrudniającej ponad tysiąc pracowników i współpracującej od kilkunastu lat z IKEA, zaznacza istotny aspekt biznesowy inwestycji: „Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie najwyższej jakości produktów w jak najlepszych cenach. Optymalizacja zużycia energii w procesie produkcji jest warunkiem koniecznym zachowania konkurencyjności na rynku. Istotnym elementem strategii naszej firmy w tym zakresie jest fakt, iż osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki dalszemu pozyskaniu energii z OZE, już z własnych źródeł, co bez wątpienia jest krokiem w kierunku dalszej dekarbonizacji polskiego przemysłu.”
Według założeń projektu, w ogólnym bilansie energia generowana przez przyzakładową kogenerację pokryje około 85% zapotrzebowania zakładu PADMA, natomiast wybudowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na dalsze znaczące zmniejszenie poboru energii z Krajowego Systemu Energetycznego. Nadwyżki energii zostaną przekazane do KSE.
Ukończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku, a zakończenie wdrażania systemu EMACS na pierwszy kwartał 2026 roku. W kolejnych etapach inwestycyjnych przewidziana jest dalsza rozbudowa instalacji o dodatkowe źródła PV oraz magazyny energii.
Inwestycje w energetykę prosumencką oraz systemy zarządzania energią stanowią najważniejszy element transformacji energetycznej sektora przemysłowego w Polsce. Projekty tego typu nie tylko obniżają koszty operacyjne przedsiębiorstw, ale również przyczyniają się do realizacji celów klimatycznych i zwiększają niezależność energetyczną zakładów produkcyjnych. Integracja różnych źródeł energii wraz z inteligentnymi systemami zarządzania, takimi jak EMACS, pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów energetycznych, redukcję śladu węglowego oraz zwiększenie odporności na wahania cen energii na rynku.