Czerwcowy skok na rynku PPA
Z danych szwajcarskiej firmy analitycznej Pexapark wynika, iż w czerwcu 2025 r. deweloperzy w Europie podpisali 20 umów PPA (power purchase agreement) o łącznej mocy 1 429 MW. To znacząca poprawa względem maja, który – jak podaje Pexapark – przyniósł najniższy wolumen od 2020 roku. Wzrost wyniósł aż 700% w ujęciu wolumenowym i 40% w liczbie zawartych umów.

Fotowoltaika zdominowała nowe kontrakty
Z całkowitej mocy zakontraktowanej w czerwcu, aż 1 183 MW przypadało na instalacje fotowoltaiczne. Oznacza to, iż PV stanowiło ponad 82% wszystkich nowych umów PPA. W sumie podpisano 12 umów na energię słoneczną.
Z 1 429 MW całkowitej mocy zakontraktowanej w czerwcu, aż 1 336 MW (czyli ponad 93%) pochodziło z kontraktów zawartych przez firmy prywatne. W sumie podpisano 15 takich umów.
Największe transakcje: Włochy i Hiszpania na czele
Największa umowa miesiąca została zawarta pomiędzy niezależnym producentem energii Enfinity Global Inc. a nienazwaną firmą technologiczną z USA. Kontrakt dotyczy portfela instalacji PV o łącznej mocy 420 MW zlokalizowanego we Włoszech.
Drugą co do wielkości umową był kontrakt zawarty między firmą Sonnedix a hiszpańskim operatorem kolejowym Renfe. Umowa, również dotycząca energii słonecznej, przewiduje dostawy 420 GWh rocznie, co – według szacunków Pexapark – przekłada się na moc ok. 240 MW.
Transport for London z pierwszym kontraktem PPA
Czerwiec przyniósł także pierwszą publicznie ogłoszoną umowę PPA zawartą przez Transport for London. Organ transportu publicznego podpisał 15-letni kontrakt z EDF Renewables UK. W jego ramach będzie odbierał około 20% energii z nowej farmy fotowoltaicznej, której budowa ruszy w 2026 roku.
Ceny PPA – stabilnie, ale z dużymi różnicami regionalnymi
Średnia cena PPA monitorowana przez Pexapark w czerwcu wyniosła 49,60 EUR/MWh. To wzrost o 0,5% względem maja. W poszczególnych krajach sytuacja wyglądała jednak różnie.
Największe wzrosty cen odnotowano w Portugalii (+4,9%) i Hiszpanii (+4,2%). Wzrosty miały miejsce także we Francji, Niemczech, Włoszech i Polsce.
Z kolei największy spadek wystąpił w Wielkiej Brytanii – o 2,7%. Minimalne obniżki zanotowano też w Holandii (-0,2%) i krajach nordyckich (-0,4%).
Wolumeny PPA w 2025 roku – poniżej średniej z 2024
W pierwszym półroczu 2025 roku średni miesięczny wolumen nowych umów PPA wyniósł 1 013 MW. To o 26% mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku, gdy średnia wyniosła 1 376 MW.
Zobacz również:- Hiszpania, Niemcy i Polska z dużymi spadkami cen PPA w Q1 2025. Raport LevelTen Energy
- Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
- EDP przekracza 15 GW zakontraktowanej mocy w umowach PPA – rośnie znaczenie sektora centrów danych
Źródło: Pexapark