Gdzie szukać pieniędzy na CCUS?

5 dni temu

– Komisja Europejska zadeklarowała przekształcenie obecnego Funduszu Innowacyjności w Industrial Decarbonization Bank – wyjaśnia Wojciech Lewandowski z Europejskiego Banku Odbudowy podczas 2. Kongresu Carbon Capture. Ekspert wskazuje, iż to w tej instytucji mogą pojawić się środki na finansowanie CCUS.

10 kwietnia br. w Poznaniu odbywa się panel dyskusyjny pt. Finansowanie projektów CCUS. Moderatorem jest Maciej Roik z Magazynu Biomasa.

Potrzeby są gigantyczne, ale osiągalne

– Instalacja CCS w cementowni to jest w zasadzie druga fabryka, która w dodatku potrzebuje dwukrotnie więcej energii. Koszty są ogromne, rzędu 400-500 mln dolarów na jedną cementownię. jeżeli zsumować emisje CO2 z przemysłu cementowego i biomasy w Europie, to widzimy, iż potrzeby finansowania dekarbonizacji sięgają 500 mld dolarów – mówi Grzegorz Krechowiecki ze Stowarzyszenia Przemysłu Cementowego.

Czytaj też: Technologia CCUS ma przyszłość w Polsce. Resort klimatu przedstawia strategię

Ekspert oczekuje, iż powstanie fundusz dekarbonizacji przemysłu cementowego, który zagwarantuje środki z opłat za emisje dla dekarbonizacji cementu. Ponadto – wskazuje on, iż zielone zamówienia publiczne i wymóg wybierania niskoemisyjnych produktów także mogłyby być motorem napędowym dla budowy instalacji wychwytywania dwutlenku węgla. Środki mogą pojawić się także w efekcie wykorzystania mechanizmu różnicowego.

– Firmy mogą ze soba kooperować, żeby ograniczać koszty. Środki publiczne to początek, ale zarabianie na siebie projektu to zupełnie inne działanie. W tym celu konieczna jest kooperacja z innymi firmami. Ale pozyskanie finansowania jest możliwe. Przykładem tego może być Cemex i Linde, czyli firmy, które otrzymały pieniądze z Funduszu Innowacyjności, aby dwutlenek węgla wychwycić i zmagazynować na dnie Morza Północnego – wskazuje Artur Wronkowski, ARX Consulting.

Finansowanie to nie wszystko

Ogromne środki potrzebne do realizacji instalacji carbon capture i całego łańcucha wartości, wymagają finansowania, ale muszą być też uzasadnione ekonomicznie.

Czytaj też: Następny krok carbon capture? Termiczne przetwarzanie odpadów

– Aby możliwe było samodzielne finansowanie instalacji CCUS, musi być ona bankowalna. Bez popytu na usługi w postaci dostarczania kredytów węglowych, trudno będzie o rozwój rynku. Powinniśmy wziąć lekcje z wodoru i podejmować racjonalne decyzje biznesowe – stwierdza Wojciech Lewandowski.

Ważnym elementem finansowania jest nie tylko ich pozyskiwanie, ale także odpowiednie ich rozdysponowanie.

– Joint ventures czy konsorcja projektowe korzystające ze wspólnych rozwiązań są naturalnym sposobem na obniżenie kosztów. W Polsce mamy do tego warunki, bo większość przemysłu jest skupiona na południu i to ułatwia budowanie takiego hubu. Naturalnym jest to, by szukać synergii, to zawsze poprawia rentowność projektów – wskazuje ekspert z EBOiR.

Idź do oryginalnego materiału