Grupa Energa z kontraktem na ponad 1 GW mocy. Przychody mogą sięgnąć 8,8 mld zł

enerad.pl 1 dzień temu

Aukcja rynku mocy 2029 – Energa z rekordowym wynikiem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zakończyły aukcję dogrywkową rynku mocy na 2029 rok. Jednym z największych beneficjentów została Grupa Energa, należąca do Grupy ORLEN, która zabezpieczyła 1050,44 MW mocy. Umowy zawarte zostały na 17 lat – to jeden z dłuższych okresów kontraktacji w historii polskiego rynku mocy.

Według danych, cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale 536,80–492,09 zł/kW/rok. Oznacza to, iż już w 2029 roku Energa może liczyć na przychody rzędu co najmniej 516,91 mln zł. W całym okresie obowiązywania kontraktów łączna wartość przychodów przekroczyć może 8,79 mld zł.

Ostateczna cena zamknięcia aukcji zostanie opublikowana w ciągu trzech dni roboczych, a następnie czekać będzie na zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. URE ma na to 21 dni od ogłoszenia wyników.

Strategiczna pozycja Energi na rynku OZE i dystrybucji

Energa to jeden z filarów transformacji energetycznej w Polsce. Na koniec 2024 roku udział OZE w jej miksie wytwórczym wyniósł aż 53%. W strukturze tej znalazły się:

  • instalacje fotowoltaiczne (350 MW),
  • farmy wiatrowe (256 MW),
  • elektrownie wodne (202 MW),
  • źródła biomasowe (ok. 82 MW).

Łączna produkcja z OZE w 2024 roku wyniosła 1,5 TWh – to 55% całkowitej generacji brutto Grupy.

Tak silna pozycja w obszarze odnawialnych źródeł energii idzie w parze z rozbudowaną infrastrukturą dystrybucyjną. Sieć Energi Operatora obejmuje 200 tys. km i dostarcza prąd do 3,4 mln odbiorców. Co ważne, aż 1/3 mocy zainstalowanej wszystkich OZE w Polsce (ok. 9,6 GW) podłączona jest do infrastruktury Energi.

W obszarze dystrybucji Grupa przewodzi także w zakresie liczników zdalnego odczytu – na koniec 2024 roku korzystało z nich już 87% odbiorców energii elektrycznej.

Wzmocnienie pozycji w Grupie ORLEN i systemie krajowym

Kontrakty zawarte na rynku mocy umacniają Energię jako kluczowego gracza dla stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Grupa rozwija portfel niskoemisyjnych mocy bilansujących, wspierając bezpieczeństwo dostaw energii i integrację źródeł odnawialnych. Jednocześnie wpisuje się w strategię Grupy ORLEN, która działa już na dziewięciu rynkach i pozostaje największym koncernem energetycznym w regionie.

Zobacz również:
  • Farmy PV Kotla i Łosienice coraz bliżej uruchomienia. Energa przyspiesza rozwój OZE
  • Pierwsze środki z KPO trafiły do Grupy Energa. Rusza program inwestycyjny
  • Energa przyspiesza inwestycje w OZE i dystrybucję. W planach nowe bloki gazowe i magazyny energii

Źródło: Energa

Idź do oryginalnego materiału