HTW Berlin promuje inteligentne ładowanie magazynów energii

enerad.pl 1 tydzień temu

Niewykorzystany potencjał magazynów przydomowych

W Niemczech działa już ponad 1,8 miliona przydomowych magazynów energii (robi wrażenie, w Polsce szacuje się, iż jest ich około 12.000…), których łączna pojemność sięga 15 GWh, a moc – aż 10 GW. To zasób o istotnym znaczeniu dla energetyki. Jednak większość tych urządzeń ładuje się dziś automatycznie już od rana, co skutkuje przepełnieniem baterii jeszcze przed południem. W rezultacie nadmiar energii słonecznej trafia do sieci w godzinach szczytowej produkcji – pogłębiając problemy z przeciążeniem infrastruktury.

Zobacz również:

  • 17 lutego rusza nabór na dotacje do magazynów energii dla firm. Do zdobycia 900 mln zł
  • HTW Berlin: inteligentne systemy zmieniają zasady gry na rynku magazynów energii

Inteligentne ładowanie? Zaledwie 6 kliknięć

Rozwiązaniem jest prognozowane ładowanie baterii – bazujące na przewidywaniach produkcji PV. Dzięki przesunięciu ładowania na godziny okołopołudniowe można:

  • odciążyć sieć,
  • wydłużyć żywotność baterii średnio o 2 lata,
  • zwiększyć opłacalność systemów (nawet +800 euro oszczędności na jednym urządzeniu),
  • zredukować przeciążenia w okresach szczytowych, np. w święta.

HTW Berlin wskazuje, iż uruchomienie tej funkcji u większości producentów wymaga maksymalnie sześciu kliknięć. Wsparcie dla inicjatywy zadeklarowało już siedmiu producentów: E3/DC, Fenecon, Kostal, RCT Power, SMA, Sonnen i Tesvolt.

Korzyści dla wszystkich – także dla państwa

Jak wskazują analizy HTW Berlin, wdrożenie prognozowanego ładowania pozwoliłoby ograniczyć obciążenie niemieckiego budżetu choćby o dziesiątki milionów euro rocznie. Dlaczego? Ponieważ energia wprowadzana do sieci rano (przy większym zapotrzebowaniu i wyższych cenach na giełdzie) ma znacznie większą wartość rynkową niż ta trafiająca do sieci w południe. W 2024 roku strategia prognozowanego ładowania pozwoliła zwiększyć wartość rynkową energii PV średnio o 28%.

W Polsce stoimy przed podobnymi wyzwaniami – biorąc pod uwagę intensywność programów wsparcia, rynek magazynów energii będzie się rozwijał, a kolejne rozwiązania dotrą pod strzechy polskich domów. Warto już dziś nagłaśniać ten temat, uświadamiać społeczeństwo i pracować nad zmianą myślenia na temat energii. Nic nie trwa wiecznie, zamrożone, regulowane ceny prądu również – one też zostaną kiedyś uwolnione, świadomość i wiedza na temat „tańszego prądu”, którym możesz naładować się na kolejne godziny doby mogą okazać się bezcenne.

Źródło: HTW Berlin

Idź do oryginalnego materiału