Inflacja wróci z hukiem? NBP mówi jasno, co nas czeka już jesienią!

5 godzin temu

Rynki z niepokojem śledzą najnowsze sygnały z centrali Narodowego Banku Polskiego. W centrum uwagi znów znalazły się ceny, których przyszłość może zaskoczyć nie tylko ekonomistów. Wypowiedzi szefa banku centralnego rzucają nowe światło na nadchodzące miesiące.

Fot. Warszawa w Pigułce

Glapiński zapowiada możliwy wzrost inflacji. Wszystko zależy od jednej ustawy

W kolejnych miesiącach Polacy mogą odczuć wzrost cen – ostrzega prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji przyznał, iż najważniejsze będą decyzje parlamentu w sprawie tzw. ustawy wiatrakowej, która zawiera również zapisy o zamrożeniu cen energii. To właśnie od nich zależy, czy inflacja CPI utrzyma się na stabilnym poziomie, czy znowu przyspieszy.

Inflacja na ostrym zakręcie

– Inflacja może nieco wzrosnąć – zapowiedział Glapiński. Powodem ma być ewentualne odmrożenie cen energii elektrycznej. Choć Sejm proceduje przepisy mające utrzymać limity cenowe do końca roku, to nie wiadomo, jak ostatecznie potoczą się losy nowelizacji w Senacie i na biurku prezydenta. Szef NBP określił połączenie kwestii wiatraków i cen energii jako „nieszczęśliwe”.

Jednocześnie Glapiński uspokajał, iż projekcja inflacyjna NBP zakłada osiągnięcie celu inflacyjnego w średnim okresie. Przypomnijmy: celem tym jest 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 punkt procentowy w górę lub w dół.

Sejm chce utrzymać mrożenie cen

Sejm przyjął niedawno nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej. Poza liberalizacją zasad budowy farm wiatrowych znalazły się w niej także przepisy zamrażające ceny prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za MWh aż do końca 2025 roku. w tej chwili tarcza obowiązuje tylko do końca września.

Kluczowe znaczenie dla poziomu inflacji może mieć poprawka Polski 2050 wprowadzona w trakcie prac sejmowych. To właśnie ona wydłuża ochronę dla odbiorców indywidualnych na ostatni kwartał roku. Teraz ustawą zajmuje się Senat. Niewykluczone, iż na drodze stanie prezydenckie weto, które – jak ostrzegł premier Donald Tusk – byłoby „niebywałym skandalem”.

RPP tnie stopy procentowe

W tle trwających prac legislacyjnych Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w środę kolejne cięcie stóp procentowych. Referencyjna stopa NBP spadła o 25 punktów bazowych i wynosi w tej chwili 5 proc. To sygnał, iż RPP – mimo możliwego wzrostu inflacji – pozostaje przy strategii łagodzenia polityki pieniężnej.

Idź do oryginalnego materiału