
Blisko 50 00 000 zł kosztowała najnowsza inwestycja Grupy Energa w Kaliszu. Odebrana do eksploatacji została kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej ok. 50 MWt. To pierwsze z dwóch nowych źródeł, które docelowo zastąpią w Elektrociepłowni Kalisz w tej chwili eksploatowane tam jednostki węglowe.
"Oddajemy do eksploatacji kotły gazowe, ekologiczne. Zamieniamy paliwo czarne, węglowe na paliwo błękitne, gazowe. To jest kwestia bezpieczeństwa, stabilności dostaw dla mieszkańców Kalisza" - powiedział Marcin Ignaczak z Energa Kogeneracja.
Dekarbonizacja ciepłownictwa to coś, na co w tej chwili stawia spółka. "Zamiana tych kotłów spowoduje zdecydowane obniżenie emisyjności tego źródła wytwórczego, zapewni bezpieczne dostawy ciepła do miasta, a przede wszystkim przyspieszy transfromację energetyczną, dekarbonizację tego aktywa ciepłowniczego. Nowe jednostki oprócz tego, iż będą generowały ciepło dla miasta, to będą również generowały prąd" - powiedział Sławomir Staszak, Prezes Zarządu Energi SA.
Ma być ekologicznie, ale i taniej, dlatego ceny według zapewnień producenta ze względu na inwestycję nie zdrożeją. Nowe urządzenia zlokalizowano w istniejącej, zmodernizowanej części zakładu. Docelowo, po oddaniu do eksploatacji, nowa kotłownia będzie zapewniała produkcję w szczycie zapotrzebowania przez system ciepłowniczy w Kaliszu. Według szacunków, KRS w takim trybie pracy może rocznie wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej w postaci gorącej wody. Dzięki zakończeniu programu inwestycyjnego, do 2030 roku Elektrociepłownia Kalisz ostatecznie odejdzie od spalania węgla. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych spółki.
na fot. od lewej: Sławomir Staszak / Prezes Zarządu Energi SA; Marcin Ignaczak / Energa Kogeneracja; Krystian Kinastowski / prezydent Kalisza
Autor:

Personalia
e-mail gorcewicz@rc.fmNazwisko:





