Już w poniedziałek startuje Szczyt TOGETAIR – największa konferencja klimatyczna w Polsce!

togetair.eu 1 dzień temu

Już w poniedziałek startuje Szczyt TOGETAIR – największa konferencja klimatyczna w Polsce. O transformacji energetycznej, głównych tematach konferencji i przyszłości Programu Czyste Powietrze, rozmawiamy z Agatą Śmieją, prezes Fundacji Czyste Powietrze i organizatorką Szczytu.

W najbliższy poniedziałek rusza Szczyt Klimatyczny TOGETAIR. Co chcecie zaproponować uczestnikom?

Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze: przede wszystkim proponujemy poważną rozmowę na temat transformacji energetycznej w kontekście konkurencyjności gospodarki. O klimacie rozmawiamy w bardzo szerokim spektrum, od roli energetyki jądrowej w miksie energetycznym czy bilansowania systemu energetycznego z dużym udziałem OZE, po gospodarkę obiegu zamkniętego, dbanie o czystość wody czy nowe regulacje w zakresie opakowań.

Te wszystkie wyzwania spaja dziś właśnie zabieganie o konkurencyjność gospodarki. Żeby ją realnie budować, potrzebujemy taniej i stabilnej energii – a to oznacza rozwój zarówno energetyki jądrowej, jak i odnawialnych źródeł energii.

Transformacja energetyczna ma coraz więcej krytyków. Co się dzieje?

Z jednej strony jesteśmy świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą konieczność szybkiej redukcji emisji CO2 dla wielu tradycyjnych branż, z drugiej – chcemy pokazać możliwości, które przynoszą europejskiej gospodarce zielone technologie. Dziś transformację traktujemy w kategoriach ekonomicznych, przede wszystkim jako koszt i wyrzeczenia. Musimy to zmienić i dostrzec w niej szanse gospodarcze i biznesowe i cywilizacyjne.

A jak Pani ocenia polską transformację energetyczną?

Mamy jeszcze wiele do zrobienia, choć warto chwalić się naszymi osiągnięciami. Zobaczmy, jakie efekty przyniosła rewolucja prosumencka na dachach, czy projekty związane z termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła. W wielu miejscach w Polsce, smog jest już historią, a to wpływa na jakość życia.

Przed nami potężne wyzwanie finansowe – w perspektywie dekady tylko w sieci przesyłowe i dystrybucyjne powinniśmy zainwestować ponad 200 miliardów złotych. Do nowych źródeł odnawialnych musimy też dobudować nowoczesne źródła działające w podstawie systemu oraz duże i małe magazyny energii.

Czyli atom?

Nie ma wątpliwości, iż jesteśmy świadkami renesansu energetyki jądrowej w skali europejskiej. 6-9 GW mocy z atomu w polskim systemie będzie na pewno potrzebne. Podczas TOGETAIR będziemy rozmawiać o miejscu energetyki jądrowej w systemie energetycznym oraz wyzwaniach, które stoją przed polskimi przedsiębiorstwami, by w tym wielkim projekcie uczestniczyć. Debata o rozwoju atomu będzie w tym roku mocnym punktem programu całej konferencji.

A co dalej z “Czystym Powietrzem”? Jak ocenia Pani zmiany?

Rekonfiguracja Programu “Czyste Powietrze” dotyczy m.in. konieczności przeprowadzenia audytu energetycznego, docelowego wykluczenia z programu kotłów gazowych, wprowadzenia nowych limitów dochodowych. Nowością jest też pojawienie się tzw. operatorów, których zadaniem będzie wspieranie beneficjentów starających się o podwyższony poziom dofinansowania i prefinansowanie.

Wprowadzone zmiany są istotne zarówno z punktu widzenia beneficjentów, jak i przedsiębiorstw. TOGETAIR będzie więc doskonałą okazją do dyskusji o wprowadzonych zmianach i przyszłości tego najważniejszego dla walki ze smogiem programu w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału