Każdy może się wpisać do Księgi Tysiąclecia

2 godzin temu
Zdjęcie: Każdy może się wpisać do Księgi Tysiąclecia


Księga Tysiąclecia, jeden ze świętokrzyskich akcentów obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego zaprezentowana została w urzędzie marszałkowskim w Kielcach. Zostanie udostępniona mieszkańcom, aby poprzez swoje wpisy mogli wyrazić przemyślenia na temat Polski, jej historii, teraźniejszości lub przyszłości.

Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przypomniał, iż koronacja Bolesława Chrobrego była doniosłym wydarzeniem w dziejach Europy. Od 18 kwietnia 1025 roku datuje się suwerenność, niezależność w stosunku do innych państw ówczesnej Europy.

– Polska pod panowaniem Bolesława Chrobrego rozszerzyła swoje granice o Ruś, Lwów, czy Łużyce. Jako organizm była jednym z największych państw w ówczesnej Europie, bo Cesarstwo Niemieckie było podzielone na wiele księstw, podobnie było we Francji – dodał Andrzej Bętkowski.

14.05.2025. Kielce. Urząd marszałkowski. Konferencja prasowa o Księdze Tysiąclecia / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

To inicjatywa, która łączy ze sobą przeszłość z teraźniejszością – przyznała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Koronacja Bolesława Chrobrego, to przede wszystkim akt siły i niezależności, ale również jedności rodzącej się Rzeczypospolitej. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać młodym ludziom, jak ważne są to wartości i iż trzeba o nich pamiętać. Księga Tysiąclecia będzie nie tylko dostępna w naszym urzędzie, ale będzie wędrowała po świętokrzyskich szkołach, czy urzędach – dodała Renata Janik.

Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach do którego ostatecznie trafi Księga Tysiąclecia zachęca do wpisywania się do księgi, ponieważ będzie to pamiątka dla przyszłych pokoleń.

– Księga, gdy zostanie zapełniona wpisami trafi do Archiwum Państwowego w Kielcach i będzie przechowywana wieczyście. Zamierzamy ją zdigitalizować i udostępniać. Natomiast oryginalna księga będzie przechowywana w magazynach archiwalnych i tylko na specjalne okoliczności wystawiana, by mogła służyć następnym pokoleniom – dodała Wiesława Rutkowska.

Księga Tysiąclecia do Archiwum Państwowego w Kielcach zostanie przekazana w przyszłym roku.

Idź do oryginalnego materiału