
Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros przyjechał dzisiaj w towarzystwie posłów Ziemi Lubelskiej reprezentujących Platformę Obywatelską do PZL-Świdnik, by poinformować o zamiarach podpisania kontraktu rządu z branżą lotniczą. Nastąpiło to w ważnym momencie, ponieważ kilkanaście dni temu Lubelszczyzna została włączona do projektu „Tarcza Wschód”, w którym uczestniczyć będą również Warmia i Mazury oraz Podlasie.
– Przemysł lotniczy odgrywa dzisiaj istotną rolę w polskiej gospodarce. Sektor dynamicznie się rozwija i obejmuje w tej chwili ponad sto różnorodnych podmiotów, od globalnych firm, przez małe i średnie przedsiębiorstwa po centra badawcze i naukowe. Jesteśmy jednym z najważniejszych graczy na europejskim rynku, a sektor potrafi wygenerować przypływ dochodów na poziomie 14,5 mld złotych, z czego 4,5 mld zł trafia do budżetu państwa. Ponad 80 procent produkcji polskich zakładów jest eksportowana. Wynika z tego, iż przemysł lotniczy jest bardzo istotny, a PZL-Świdnik to zakłady z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją, w których pracowało wiele pokoleń mieszkańców regionu. Sam przemysł lotniczy zatrudnia 32 tys. pracowników, ale w innych branżach pracujących na jego rzecz kolejne 64 tys. osób. Ta wizyta jest ostatnim etapem przygotowań do podpisania kontraktu branżowego. w tej chwili prowadzimy jeszcze ostatni ustalenia, ale podpisanie umowy nie jest możliwe bez zapoznania się z realiami działalności poszczególnych przedsiębiorstw. Ten kontrakt będzie pierwszy ale nie jedyny i w pewnym sensie pełni on funkcję pilotażową, będzie wytyczał kierunek dla innych branż. Jego zasadniczą cechą będą starania o rozwój sektora, jak również dodatkowe finansowanie na badania i rozwój – mówił Michał Jaros.
Minister nie potrafił określić terminu podpisania kontraktu, ani sprecyzować jego zawartości. – Negocjacje w dalszym ciągu trwają. Dotyczą szczegółów na temat zakresu kooperacji państwa z podmiotami gospodarczymi oraz kwot przekazywanych z budżetu państwa by rozwijać kompetencje branży i w pełni wykorzystać jej wysoko wykwalifikowaną kadrę, a także stymulować aktywność gałęzi przemysłu z nią kooperujacych. O szczegółach będziemy informowali, kiedy nastąpi jego podpisanie. Mamy nadzieję, iż nastąpi to w czerwcu lub na początku lipca.
Pozostali posłowie deklarowali starania o przyciągnięcie do regionu jak największych środków finansowych i poprawy jego infrastruktury. Według nich PZL-Świdnik, jako jeden z największych pracodawców na Lubelszczyźnie, jest perłą jej gospodarki. Jest również ważnym elementem systemu obrony i odstraszania potencjalnych agresorów. Trudno zbudować od podstaw duży zakład. Tym trudniej zbudować całą branże. My branżę i zakłady lotnicze już mamy, trzeba teraz zadbać o ich rozwój.