Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianą zasad wypłaty świadczeń za czas zwolnienia lekarskiego. Według nowej propozycji, pracodawcy zostaną całkowicie zwolnieni z obowiązku wypłaty wynagrodzenia chorobowego. To ZUS przejmie finansowanie L4 już od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Fot. Warszawa w Pigułce
Koniec wynagrodzenia chorobowego
Zmiana w zasadach wypłaty świadczeń za L4 była jednym z punktów „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. Jej wprowadzenie ma odciążyć pracodawców i przerzucić finansowanie zwolnień lekarskich w całości na system ubezpieczeń społecznych. W odpowiedzi na interpelację poselską, minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, iż prace nad tą zmianą już trwają. Projekt jest w tej chwili rozpatrywany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
W aktualnie obowiązującym systemie to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym (dla pracowników przed 50. rokiem życia). Dla pracowników po 50. roku życia okres ten wynosi 14 dni. Po tym czasie, o ile pracownik przez cały czas jest niezdolny do pracy, wypłatę świadczenia przejmuje ZUS (lub pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób, który jest płatnikiem zasiłków).
Projektowane zmiany zakładają likwidację wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. Oznacza to, iż to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy od samego początku niezdolności pracownika do pracy. Dla pracowników zmiana jest praktycznie kosmetyczna, dla pracodawców to ogromny krok naprzód.
Ministerstwo dostrzega jednak potencjalne ryzyko. W odpowiedzi na interpelację poselską podsekretarz stanu w MRPiPS przyznał, iż spodziewany jest wzrost wydatków funduszu chorobowego, który już teraz jest deficytowy. Istnieje również obawa o wzrost nieuzasadnionej absencji chorobowej.
Więcej kontroli zwolnień lekarskich
By przeciwdziałać potencjalnym nadużyciom, resort planuje wprowadzić zmiany w obszarze orzecznictwa lekarskiego. Mają one zwiększyć efektywność kontroli zaświadczeń lekarskich oraz schematy wykorzystywania zwolnień. Do tej pory ZUS przeprowadzał kontrolę głównie tych osób, którym sam musiał płacić. Ponieważ teraz będzie płacił od pierwszego dnia absencji, kontroli może być więcej.
Ministerstwo poinformowało o zakończeniu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zawiera propozycje reform w zakresie:
- Orzecznictwa lekarskiego
- Kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich
- Kontroli schematy wykorzystania zwolnień lekarskich
Celem tych zmian jest zapobieganie nadużyciom związanym z orzekaniem o niezdolności do pracy oraz wystawianiem i wykorzystywaniem zwolnień lekarskich.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Resort nie wskazał konkretnego terminu przyjęcia projektu dotyczącego przejęcia finansowania L4 przez ZUS od pierwszego dnia. Dalsze procedowanie będzie możliwe po rozstrzygnięciach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i wpisie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Równolegle projekt ustawy o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych został skierowany pod obrady Komitetu do spraw Cyfryzacji, a następnie przejdzie do kolejnych etapów prac legislacyjnych.