
Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszym mieście zaplanowano wiele atrakcji, wśród nich, między innymi, oficjalne uroczystości, wspólne zatańczenie poloneza, warsztaty artystyczne, występ ZTL „Leszczyniacy”, potańcówka z Maciejową Kapelą, animacje dla najmłodszych. Tegoroczną majówkę w Świdniku przygotowali Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik i Strefa Historii. Patronat honorowy sprawuje burmistrz Marcin Dmowski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program:
2 maja
Galeria Venus (I piętro)
godz. 13.00-17.00 – Strefa Historii z Biało-Czerwoną: warsztaty z robienia flag i kotylionów
3 maja
Kościół pw. NMP Matki Kościoła
godz. 10.00 – msza święta (następnie przemarsz na plac Konstytucji 3 maja)
Plac Konstytucji 3 maja
godz. 11.30 – uroczystości oficjalne z udziałem władz państwowych i samorządowych, hymn w wykonaniu Helicopters Brass Orchestra pod batutą Karola Dziubaka, występ Chóru Canto pod dyrekcją Ewy Bieniek
godz. 12.30 – polonez w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” pod kierunkiem Beaty i Lecha Leszczyńskich
godz. 13.15 – występ ZTL „Leszczyniacy”
godz. 16.00 – potańcówka z Maciejową Kapelą
Wydarzenia towarzyszące
godz. 10.00-14.00 – wystawa sprzętu służb mundurowych
godz. 13.00-18.00 – warsztaty i animacje dla dzieci
Iskry Niepodległej
Pozostając w patriotycznym klimacie Miejski Ośrodek Kultury i Strefa Historii zapraszają również na wyprawę do multimedialnego świata, w którym główną rolę odgrywają nasi wybitni rodacy. Historia Polaków, przedstawiona dzięki nowoczesnych technologii połączonych z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości naszej Ojczyzny, przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Wstęp jest bezpłatny.
Interaktywny spektakl zatytułowany „Iskry Niepodległej” przygotował został przez Instytut Adama Mickiewicza. Umieszczono go w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która stanie na placu Konstytucji 3 maja w dniach 6-8 maja, w godzinach 9.00-16.30, w cyklu co pół godziny. W godzinach porannych i wczesnopopołudniowych z patriotycznej podróży oraz „spotkaniami” z takimi wybitnymi postaciami jak: Jan Szczepanik – autor ponad 200 wynalazków, Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Marek Kamiński – zdobywca biegunów czy Mieczysław Bekker – konstruktor łazika księżycowego, będzie mogła skorzystać młodzież szkolna w zorganizowanych grupach, natomiast od godziny 14.30 indywidualnie mieszkańcy Świdnika i okolic. Jednorazowo widowisko może obejrzeć ok. 20 osób.
Zapisy przyjmuje Strefa Historii pod numerami telefonów 81 745 04 10 lub 603 644 806, w godzinach 8.00-16.00.
Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego i Marcina Dmowskiego – Burmistrza Miasta Świdnik. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Strefa Historii.
aw