

Sobota 19 kwietnia w Kościele Katolickim to Wielka Sobota. Wierni realizowane są przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani — oczekując na zmartwychwstanie. To również czas, gdy w mediach społecznościowych politycy wszystkich opcji składają Polakom życzenia. Do tego grona dołączył też Mateusz Morawiecki.
Politycy życzą na Wielkanoc
W sobotni poranek na profilu byłego premiera na portalu X pojawiło się okolicznościowe nagranie. Morawiecki życzył nadziei i spokoju, nie zabrakło odniesień religijnych. — Życzę nadziei na zwycięstwo dobra ze złem, pochodzącej od Chrystusa, który pokonał śmierć. (…) Niech świąteczne dni będą przepełnione zadumą i refleksją, ale także wzajemną życzliwością — mówił polityk PiS.
Mateusz Morawiecki zaapelował, by w okresie świątecznym odpocząć od polityki, w czym powinno pomóc odłożenie telefonów komórkowych. — Wiem, iż po świętach wielkanocnych czeka nas intensywny czas, ale na razie zostawmy wybory, zostawmy kampanię, wyciszmy swoje telefony, poświęćmy się najbliższym i zasiądźmy przy jednym stole, zjednoczeni. Wszystkim bez wyjątku życzę dobrych i zdrowych świąt — podsumował były premier.
„Czarne chmury nad Polską”
Mateusz Morawiecki już po południu pochwalił się też w sieci święconką. „Święcenie pokarmów to piękny moment, który łączy wiarę, tradycję i bliskość rodziny. Niech te Święta Wielkanocne przyniosą Wam spokój, euforia i nadzieję” — napisał na portalu X.
W sobotę w mediach społecznościowych pojawiły się też m.in. życzenia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Premier przypominał, iż „przy rodzinnym stole, nieważne, kto ma rację, ważne są relacje”, prezes PiS mówił, iż „nad Polską dzisiaj ciemne chmury” i życzył „każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył”.
W Wielką Sobotę po zmierzchu w Kościele celebrowana jest najważniejsza liturgia w roku nazywana Wigilią Paschalną, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia składa się z czterech części. Rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału. W trakcie eucharystii ma miejsce poświęcenie wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego.