Mieszkańcy Quebecu najszczęśliwsi w Kanadzie

bejsment.com 8 godzin temu

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez firmę badania opinii publicznej Leger wynika, iż to mieszkańcy Quebecu czują się najszczęśliwsi w całym kraju. Średni poziom szczęścia w tej prowincji oceniono na 72,4 punktu w 100-punktowej skali – znacznie powyżej średniej krajowej wynoszącej 68,7.

Na kolejnych miejscach znalazły się Nowy Brunszwik (70,2) oraz Nowa Fundlandia i Labrador. Najniższe wyniki odnotowano w Manitobie i na Wyspie Księcia Edwarda.

Mississauga na czele miast, Toronto na końcu

W kategorii 10 największych miast Kanady najwyższy poziom zadowolenia zanotowano w Mississauga, a tuż za nią uplasował się Montreal. Na końcu zestawienia znalazło się Toronto, które uzyskało najniższy wskaźnik szczęścia.

Pełna kolejność miast wygląda następująco: Mississauga, Montreal, Hamilton, Calgary, Brampton, Ottawa, Edmonton, Vancouver, Winnipeg i Toronto.

Stabilność, ale z oznakami kruchości

W podsumowaniu badania eksperci Legera zauważyli, iż choć ogólny poziom szczęścia w Kanadzie utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, to można dostrzec jego „kruchość” – zwłaszcza w kontekście codziennej niepewności i presji.

Według danych, 49 proc. ankietowanych twierdzi, iż ich poziom szczęścia nie zmienił się w ciągu ostatniego roku. Z kolei 23 proc. odczuwa poprawę samopoczucia, a 28 proc. pogorszenie.

Młodzi częściej szczęśliwsi, ale niekoniecznie bardziej zadowoleni

Ciekawy obraz wyłania się z danych dotyczących poszczególnych grup wiekowych. Osoby w wieku 18–34 lata częściej deklarowały poprawę nastroju, mimo iż ich ogólny poziom szczęścia był poniżej średniej krajowej.

Z drugiej strony, osoby w wieku 35–54 lat znacznie częściej wskazywały na pogorszenie samopoczucia. Zdaniem autorów badania może to wynikać z presji życia zawodowego i rodzinnego.

Kobiety nieco szczęśliwsze niż mężczyźni

Ankieta wykazała również delikatną różnicę między płciami – kobiety oceniły swoje szczęście średnio na 69,4 punktu, a mężczyźni na 68,0.

Badanie zostało przeprowadzone online wśród 39.841 dorosłych Kanadyjczyków między 31 marca a 13 kwietnia 2025 roku. Ze względu na metodę badawczą (ankieta internetowa) nie można przypisać jej tradycyjnego marginesu błędu.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału