Tuż przed Światowym Dniem Chomika, przypadającym 12 kwietnia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło kampanię edukacyjną „Bioróżnorodnie połączeni”, skierowaną głównie do dzieci w wieku 4-9 lat oraz ich opiekunów i nauczycieli. Inicjatywa ma na celu poszerzanie wiedzy o bioróżnorodności i jej znaczeniu w codziennym życiu.
„Zaprojektowana przez nas edukacja to wynik rozmów z fachowcami oraz analizy naszych własnych badań, które pokazują skąd obywatele czerpią informacje o tematach, którymi zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zrealizowaliśmy też badania jakościowe wśród dzieci na temat rozumienia treści naszej kampanii” – wyjaśnia Paweł Marciniak, koordynator medialny edukacji ekologicznej i klimatycznej w ministerstwie.
Kampania wykorzystuje nowoczesne formy komunikacji, w tym teledyski do piosenek o ośmiu gatunkach zwierząt z choreografią, komiks, książkę oraz materiały edukacyjne dla przedszkoli i szkół. Wśród bohaterów kampanii znalazły się między innymi chomik europejski i trzmiel ziemny – gatunki zagrożone wyginięciem.
„Chomik europejski jest najpiękniej ubarwionym ssakiem pól uprawnych, a dziś ma status krytycznie zagrożonego. I to zarówno na świecie jak i w Europie. Może wyginąć z obszaru euroazjatyckiego w ciągu kilkunastu lat” – podkreśla profesor Joanna Ziomek z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Marta Zimny z Wydziału Odbudowy Zasobów Przyrody MKiŚ zwraca uwagę na znaczenie trzmieli i innych zapylaczy: „Ponad 75% światowych upraw roślin spożywczych zależy od owadów zapylających, ale liczebność co trzeciego gatunku pszczół i motyli spada”. Przypomina również, iż przyjęte w 2024 r. Prawo o odbudowie przyrody (Nature Restoration Law) ma na celu zwiększanie różnorodności gatunków owadów zapylających oraz odwrócenie trendu spadkowego ich populacji.
Kampania ma inspirować do aktywnego poznawania przyrody. „Dobre wieści są takie, iż od już od małego mamy najlepsze narzędzia do poznawania świata: wzrok, słuch, węch i dotyk. Każde dziecko ma w tym ujęciu wszystkie zasoby, by podczas zajęć wejść w rolę samodzielnego badacza przyrody” – wyjaśnia Irka Jazukiewicz, edukatorka przyrodnicza i terenowa.
Ochrona bioróżnorodności staje się coraz ważniejszym wyzwaniem w obliczu postępujących zmian klimatycznych i degradacji ekosystemów. Innowacyjne formy edukacji ekologicznej, takie jak kampania „Bioróżnorodnie połączeni”, są najważniejsze dla budowania świadomości kolejnych pokoleń. Zachowanie różnorodności biologicznej ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania równowagi ekosystemów, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia publicznego. Inwestowanie w edukację ekologiczną najmłodszych to długoterminowa strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju, która może przynieść wymierne korzyści w przyszłości.