Nowy kierunek ORLEN: odnawialny amoniak i wodór

enerad.pl 6 dni temu

Niskoemisyjny amoniak dla nawozów i paliw syntetycznych

ORLEN prowadzi działania mające na celu pozyskanie niskoemisyjnego oraz odnawialnego amoniaku. Substancja ma zostać wykorzystana do produkcji nawozów w Grupie Anwil, co pozwoli ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Spółka rozważa także użycie odnawialnego amoniaku jako źródła wodoru w produkcji paliw syntetycznych dla lotnictwa.

Rozpoczęte badanie rynku dotyczy długoterminowych dostaw amoniaku wytwarzanego z wodoru niskoemisyjnego oraz odnawialnego wodoru pochodzenia niebiologicznego (RFNBO). ORLEN prowadzi dialog z potencjalnymi dostawcami, a w kolejnych latach planuje pilotażowe dostawy surowca. Ma to umożliwić rzetelną ocenę wpływu dostaw na emisję gazów cieplarnianych w całym łańcuchu.

Możliwe partnerstwa kapitałowe

Spółka zbiera również informacje o możliwościach współpracy kapitałowej w łańcuchu wartości amoniaku. Pozyskane dane mają pomóc w opracowaniu długofalowych scenariuszy transformacji energetycznej i dekarbonizacji działalności.

Dostawy odnawialnego i niskoemisyjnego amoniaku wpisują się w strategię dekarbonizacji Grupy ORLEN. Informacje uzyskane w trakcie badania rynku zostaną wykorzystane do budowy scenariuszy transformacji całego koncernu.

Wzrost zapotrzebowania na wodór

Transformacja energetyczna oznacza znaczący wzrost zużycia wodoru w Grupie ORLEN. Zakłada się, iż od 2035 roku zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny lub odnawialny wyniesie około 350 tys. ton rocznie.

Plany Grupy ORLEN są zgodne z celami unijnej dyrektywy RED III. Przepisy przewidują, iż od 2030 roku udział wodoru RFNBO w całkowitym zużyciu wodoru w procesach przemysłowych – z wyłączeniem produkcji paliw i zastosowania energetycznego – wyniesie 42%. Od 2035 roku ma on wzrosnąć do poziomu 60%

Źródło: ORLEN

Idź do oryginalnego materiału