O ukraińskim ludobójstwie w Łodzi

myslpolska.info 7 godzin temu

Treść oświadczenia, zaprezentowana na łódzkim marszu upamiętniającym ofiary ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II RP w latach 1939-1947.

W związku z odbywającymi się w wielu miejscach w Polsce obchodami upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej stwierdzamy, iż wieloletnie działania różnych środowisk przynoszą wzrost świadomości Polaków na temat znaczenia tych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Coraz więcej Polaków uznaje, iż bez uznania odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu przez Ukraińców przyszłość stosunków polsko-ukraińskich jest problematyczna. Wiele lat temu uznanie odpowiedzialności przez Rosję za Katyń przyczyniło się do zamknięcia w świadomości społecznej tej rany w polskiej pamięci historycznej.

Wyrażamy uznanie dla osób i środowisk, które pomimo wielu przeciwności doprowadziły do odsłonięcia w Domostawie pomnika ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Konsekwencją tego wydarzenia stało się szersze wprowadzenie tematu rozliczenia ludobójstwa dokonanego na Wołyniu do publicznej dyskusji w Polsce, także w tych mediach, które do tej pory taką dyskusję tłumiły. Uznajemy, iż pojawiając się przed pomnikiem w Domostawie w okresie kampanii wyborczej prezydent-elekt Karol Nawrocki zaciągnął zobowiązanie wobec Polaków w zakresie nierozwiązanych spraw związanych z ukraińskich ludobójstwem na Polakach, w tym ekshumacji ofiar. Z tego zobowiązania, które być może przyczyniło się do jego zwycięstwa wyborczego, będzie rozliczany przez wyborców.

Bezprecedensowe zaangażowanie Polski (zarówno społeczeństwa jak i instytucji państwowych) w pomoc charytatywną, materialną oraz militarną na rzecz Ukrainy w wojnie z Rosją nie przyczyniło się do zmiany stanowiska państwa ukraińskiego w zakresie uznania odpowiedzialności za ludobójstwo na Polakach. Zadeklarowane przez stronę ukraińską odblokowanie zgody na ekshumacje spowodowało prace ekshumacyjne w jednej lokalizacji bez równoprawnego udziału strony polskiej w sposób niebudzący wątpliwości co do rzetelności dokumentowania prowadzonych prac.

Wzywamy wszystkie osoby, sprawujące realną władzę polityczną w Polsce, niezależnie od przynależności partyjnej i organizacyjnej, do działań na rzecz doprowadzenia do ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu we wszystkich miejscach zbrodni, z zapewnieniem uczestnictwa strony polskiej w tych ekshumacjach w sposób umożliwiający wiarygodne dokumentowanie prowadzonych działań. Wobec nieuchronnego umierania ostatnich świadków zbrodni oraz osób mających wiedzę co do miejsc pochówku ofiar, stoimy wobec perspektywy rewizjonizmu historycznego ze strony ukraińskiej, zarówno w zakresie odpowiedzialności za zbrodnie jak i liczby ofiar. Państwo polskie posiada skuteczne narzędzia do osiągnięcia tego celu w postaci uzależnienia pomocy dla Ukrainy od faktycznego przeprowadzenia ekshumacji polskich ofiar.

Uchwała parlamentu ustanawiająca 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej powinna zostać uzupełniona o zapis w kodeksie karnym penalizujący banderyzm, będący ideologią zbrodniczą i antypolską.

Rana w polskiej pamięci historycznej powinna zostać wreszcie zamknięta: na bazie uznania ukraińskiej odpowiedzialności za ludobójstwo, zaprzestania gloryfikacji sprawców i godnego pochówku pomordowanych.

Jan Waliszewski – Akcja Narodowa, Klub imienia Romana Dmowskiego, Łódź
Kamil Klimczak – Akcja Narodowa, Klub imienia Romana Dmowskiego, Małopolska
Arkadiusz Miksa – Akcja Narodowa, Klub imienia Romana Dmowskiego, Warszawa
Małgorzata Zych – Klub imienia Romana Dmowskiego, Tarnobrzeg
Piotr Błaszkowski – Klub imienia Romana Dmowskiego, Gdańsk
Jarosław Rokita – Akcja Narodowa, Klub imienia Romana Dmowskiego, Łódź
Dariusz Antkiewicz – Klub imienia Romana Dmowskiego, Łódź
Piotr Janiak – Rodacy Kamraci, Łódź
Grzegorz Sztemborowski – Unia Polityki Realnej, Łódź
Piotr Żurek – Stronnictwo Polskie, Wrocław
Stanisław Zapotoczny – Stronnictwo Polskie, Wrocław
Dawid Nowak – Stronnictwo Polskie, Wrocław
Jarosław Hoszowski – Stronnictwo Polskie, Legnica
Wojciech Węglarz – Stronnictwo Polskie
Teresa Adamska – Centrum Rozwoju im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Łódź
Radosław Paciejewski – Konfederacja Korony Polskiej, Łódź
Piotr Wolski – Konfederacja Korony Polskiej, Łódź
Adam Śmiech – Myśl Polska, Pabianice
Dariusz Ziemba – działacz narodowy, społecznik, Łódź
Michał Radzikowski – Klub Myśli Polskiej, Łódź
Łukasz Jastrzębski – Klub Myśli Polskiej, Katowice
Idź do oryginalnego materiału