
Jacek Piorunek dziękując za zaproszenie do udziału w spotkaniu, podkreślił, iż głos Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości jest dla zarządu województwa bardzo ważny.
– Rada rekomenduje pewne kierunki działań. W jej skład wchodzą fachowcy i eksperci z wielu dziedzin. Są tu przedstawiciele biznesu, ale też nauki i samorządu. To gremium, którego opinia jest dla nas istotna – powiedział Jacek Piorunek.
Część rozmów była poświęcona udziałowi podlaskich firm w tworzeniu Tarczy Wschód – przedsięwzięcia Unii Europejskiej służącemu wspieraniu odstraszania i pokonywaniu potencjalnych zagrożeń ze wschodu. Rada podjęła decyzję o powołaniu zespołu roboczego, który przedstawi marszałkowi województwa swoje propozycje na temat włączenia podlaskiego biznesu do unijnego projektu.
Kolejną poruszoną sprawą były utrudnienia dla przedsiębiorców związane z wydawaniem zgód na inwestycje na terenach objętych ochroną konserwatorską. Chodzi m.in. o Kanał Augustowski, którego obszar ochronny wynosi około 1 km od linii brzegu. To, jak wyjaśniał Robert Hanisz z Mazurskiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Budowlanego J.W. „Ślepsk”, wymaga od przedsiębiorców składania ogromnej liczby wniosków do konserwatora zabytków o zgody na inwestycje na terenie objętym ochroną. A, jak zaznaczył, ich liczba przekracza możliwości „przerobowe” urzędników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wnioski nie są rozpatrywane w wymaganym czasie. Dyskutowano jak pogodzić oczekiwania przedsiębiorców i ochronę zabytków.
Źródło: Urząd Marszałkowski