Projekt nowelizacji "ustawy Kamilka" zakłada, iż np. wolontariusze nie będą już musieli płacić za zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego o niekaralności. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zrobiło również istotny ukłon w stronę rodziców. Nie będą oni już musieli przedkładać informacji z KRS.
REKLAMA
Zobacz wideo "Matki pingwinów" zaczęły dyskusję. Hołownia zarwał dla serialu nockę, a i ustawa wyszła z zamrażalnika [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Koniec z zaświadczeniami dla rodziców
Na zmiany w "ustawie Kamilka" czekały nie tylko władze szkół, ale także rodzice. Okazuje się, iż w projekcie nowelizacji zostały zawarte zmiany, które w znaczny sposób mogą ułatwić organizację niektórych szkolnych wydarzeń. Co ma się zmienić? Tu np. nowością jest m.in. wprowadzenie obowiązku składania oświadczenia przez rodziców biorących udział w wycieczkach czy wydarzeniach z udziałem dzieci.
Rodzice do placówek będą musieli dostarczyć oświadczenie, iż nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym ani w Rejestrze Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, nie byli prawomocnie skazani oraz nie są objęci sądowymi zakazami związanymi z działalnością przy dzieciach.
Zmodyfikowano katalog przestępstw
W nowelizacji projektu ustawy jedną z istotnych zmian jest również rozszerzenie katalogu przestępstw wykluczających z możliwości pracy z dziećmi. Są to m.in. przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej, obyczajności, rodzinie, opiece oraz te związane z przestępczością narkotykową. Za ich popełnienie grozi zakaz pracy z dziećmi (art. 21c ust. 1). Dotyczy to również skazań sądów państw obcych.
Projekt ustawy został skierowany do zaopiniowania i może jeszcze ulec zmianom, zanim trafi pod obrady Sejmu. Jednak wiele wskazuje na to, iż zgodnie z projektem podmioty zobowiązane do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają obowiązek dokonać ich aktualizacji w terminie do 15 sierpnia 2026 r.