Odnowiono Mauzoleum w Muzeum na Majdanku. Pomnik ponownie dostępny dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

4 godzin temu
Zdjęcie: Odnowiono Mauzoleum w Muzeum na Majdanku. Pomnik ponownie dostępny dla zwiedzających [ZDJĘCIA]


Pomnik Mauzoleum z zanurzoną w ziemi urną z prochami ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku został odnowiony. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej.

– Od 1 lipca pomnik Mauzoleum jest ponownie dostępny dla zwiedzających – poinformowała we wtorek (01.07) Katarzyna Boraca z Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Pomnik Mauzoleum znajdujący się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku został kompleksowo odremontowany. Prace obejmowały m.in. wymianę pokrycia dachowego wraz ze szklanym świetlikiem, oczyszczenie oraz konserwację kopuły i fryzu, naprawę spękanych elementów. Odnowiono też schody i chodniki w otoczeniu pomnika. „Na czas prac zabezpieczono znajdujące się wewnątrz Mauzoleum prochy ofiar KL Lublin, które odnaleziono na terenie byłego obozu po jego likwidacji w 1944 roku” – podał Krzysztof Stanek z Muzeum na Majdanku.

Mauzoleum to jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów upamiętniających ofiary II wojny światowej. Jest częścią pomnika Walki i Męczeństwa – założenia architektonicznego poświęconego ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Od Pomnika-Bramy biegnie tu Droga Hołdu i Pamięci usytuowana wzdłuż pól więźniarskich, a na jej końcu znajduje się Mauzoleum w kształcie nawiązującym do prasłowiańskiej urny grobowej. Kompleks pomnikowy wzniesiony został w 1969 r. Jego twórcami byli Wiktor Tołkin i Janusz Dembek.

Kopuła mauzoleum, o rozpiętości ok. 35 m, wsparta jest na trzech filarach posadowionych na cokole w kształcie ściętego stożka. Na jej szczycie jest świetlik o średnicy 7 m. Kopułę otacza dekoracyjny fryz oddzielony od cokołu niemal 2,5-metrowym prześwitem umożliwiającym dostęp do wnętrza kryjącego głęboką, zanurzoną w ziemi urnę z prochami. Na fryzie zdobiącym kopułę Wiktor Tołkin wyrzeźbił napis „Los nasz dla was przestrogą” będący cytatem z wiersza „Żałoba” Franciszka Fenikowskiego.

Kompleksowy remont pomnika Mauzoleum kosztował blisko 8,4 mln zł. Środki te w całości pochodzą z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 130 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

W listopadzie 1944 r. utworzono tu Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało jako pierwsze na świecie muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej.

Polska Agencja Prasowa / RL / opr. AKos

Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie

Idź do oryginalnego materiału