
#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej zaprasza mieszkańców Gminy Dąbrowa Białostocka do składania wniosków o Grant na zakup i montaż magazynów energii elektrycznej w ramach projektu pn. "Budowa magazynów energii na potrzeby mieszkańców Gminy Dąbrowa Białostocka".
Projekt grantowy pn. "Budowa magazynów energii na potrzeby mieszkańców Gminy Dąbrowa Białostocka". w ramach umowy nr FEPD.02.04-IZ.00-0001/23-00 jest współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Priorytet II. Region przyjazny środowisku. Działanie 2.4 Energia odnawialna, #FunduszeUE#FunduszeEuropejskie
Poziom dofinansowania wynosi 85% natomiast 15% jest to wkład własny mieszkańca.
Grant przekazywany jest Grantobiorcy wyłącznie w formie refundacji, po poniesieniu przez Grantobiorcę całości kosztów. Całkowita kwota przeznaczona na granty w ramach projektu wynosi: 3 468 000,00 zł.
Magazyn energii elektrycznej - cena za zakup i montaż magazynu - za każdą 1 kWh pojemności nie może przekroczyć 6 tys. zł;
Pojemność magazynów energii elektrycznej powinna być dostosowana do produkcji energii elektrycznej w urządzeniach OZE i nie może przekroczyć 2-krotności mocy (kWp) posiadanej instalacji fotowoltaicznej.
Termin składania wniosków: 09.04.2025 r. - 18.04.2025 r.
Nabór Grantobiorców przeprowadzony będzie w oparciu o dokumenty zgłoszeniowe. Na komplet dokumentów zgłoszeniowych składają się:
1. Wniosek o grant, zgodnie z wzorem z załącznika nr 1 do regulaminu.
2. Kopia dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością (kopia wypisu/wydruku z księgi wieczystej, aktu własności, umowy itp.) potwierdzona przez Grantobiorcę za zgodność z oryginałem.
W przypadku istnienia współwłasności budynku wskazanego we wniosku, wszyscy współwłaściciele udzielają Grantobiorcy pisemnego zezwolenia na udział w projekcie.
Komplet dokumentów zgłoszeniowych należy składać w 1 egzemplarzu, wyłącznie w wersji papierowej (oryginalnie podpisanej) w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej, w pokoju nr 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.
Dokumenty zgłoszeniowe złożone w inny sposób niż to przewiduje regulamin lub poza terminem określonym w ogłoszeniu o naborze nie będą rozpatrywane.
Wnioski o grant złożone przez mieszkańców, którzy wcześniej złożyli Deklarację udziału w projekcie w ramach badania zapotrzebowania na magazyny energii ramach projektu w Gminie i zostali ujęci jako potencjalni Grantobiorcy we wniosku o dofinansowanie będą miały pierwszeństwo przed pozostałymi wnioskami o grant.
Mieszkańcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani na listę podstawową potencjalnych Grantobiorców, zostaną zapisani na listę rezerwową i wezmą udział w projekcie w przypadku rezygnacji Grantobiorców z listy podstawowej lub ich wykluczenia z udziału w projekcie.
Warunki realizacji projektu:
1. Pojemność magazynów energii elektrycznej powinna być dostosowana do produkcji energii elektrycznej w urządzeniach OZE,
2. Energia gromadzona w magazynie energii elektrycznej powinna być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców (Grantobiorców),
3. Nie ma możliwości montażu magazynu energii elektrycznej w budynku mieszkalnym, w którym faktycznie/ fizycznie prowadzona jest działalność gospodarcza, choćby w przypadku, gdy dokonano montażu dwóch liczników przeznaczonych do pomiaru energii zużywanej na potrzeby części mieszkalnej, jak i związanej z prowadzoną działalnością. W przypadku, gdy na jednej nieruchomości (posesja, działka, siedlisko etc.) prowadzona jest dodatkowo działalność gospodarcza lub działalność rolnicza, ale w budynku innym niż budynek mieszkalny (garaż, stodoła, budynki inwentarskie itp.) możliwe jest dofinansowanie tylko w przypadku, gdy całość magazynowanej energii będzie przeznaczona na potrzeby bytowe mieszkańców. Niniejszy warunek powinien być spełniony także w okresie trwałości projektu.
Katalog wydatków kwalifikowalnych w ramach naboru obejmuje m.in.:
a) magazyny energii elektrycznej dostosowane do ilości energii elektrycznej produkowanej w instalacji fotowoltaicznej, a więc których pojemność nie jest wyższa od produkcji energii elektrycznej w posiadanej instalacji fotowoltaicznej,
b) inwertery umożliwiające podłączenie magazynu energii, o ile posiadana instalacja fotowoltaiczna nie jest wyposażona w taki inwerter (w przypadku, gdy posiadana instalacja fotowoltaiczna współfinansowana była ze środków publicznych europejskich lub krajowych, nie ma możliwości wykazania inwertera jako kosztu kwalifikowalnego objętego grantem, gdyż wydatek ten złamałby zasadę zakazu podwójnego finansowania. W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna została nabyta bez udziału środków publicznych, koszt inwertera może stanowić element grantu)
Planowany termin zakończenia projektu: 31.05.2026 r
Całkowite wydatki kwalifikowalne Projektu grantowego wynoszą: 4 317 579,00 zł, w tym dofinansowanie: 3 669 942,15 zł
Załączniki:
- Regulamin wyboru Grantobiorców
- Wniosek o grant
- Pisemne zezwolenie na udział w projekcie
- Umowa o powierzenie grantu
Przed złożeniem wniosku, koniecznie należy zapoznać się z Regulaminem wyboru Grantobiorców.