Pilotażowe wdrożenie SOFC na jednostce MODEC
Firma MODEC zawarła umowę z norweskim przedsiębiorstwem Eld Energy na zaprojektowanie i budowę pilotażowego systemu ogniw paliwowych typu SOFC. Instalacja jednostki o mocy 40 kW nastąpi na jednej z pływających jednostek produkcyjno-magazynowych (FPSO), które obsługuje MODEC. To pierwsze tego typu wdrożenie technologii ogniw tlenkowych w środowisku offshore.
Ogniwa paliwowe typu SOFC (Solid Oxide Fuel Cell) to wysokotemperaturowe urządzenia elektrochemiczne, które przekształcają energię chemiczną paliwa; takiego jak wodór, biogaz czy gaz ziemny; bezpośrednio w energię elektryczną. W odróżnieniu od tradycyjnych generatorów nie wymagają spalania, dzięki czemu charakteryzują się wysoką sprawnością i niską emisją zanieczyszczeń.
System zostanie wyprodukowany przez Eld Energy w zakładzie w Bergen w Norwegii. Instalacja urządzenia planowana jest na 2026 rok.
Od studium wykonalności do testów morskich
Współpraca MODEC i Eld Energy rozpoczęła się w lutym 2025 roku. Wówczas zlecono wykonanie studium wykonalności dla technologii SOFC. Był to początek pierwszej fazy działań rozwojowych w ramach inicjatyw dekarbonizacyjnych MODEC.
Po pomyślnym zakończeniu fazy pierwszej, obejmującej projekt systemu i badania integracyjne, firmy przeszły do drugiego etapu. W jego skład wchodzi inżynieria, produkcja, montaż oraz testy pilotażowe na morzu.
W ramach studium wykonalności przeprowadzono również testy laboratoryjne z użyciem symulowanego gazu produkcyjnego, zawierającego cięższe węglowodory. Ich pozytywny wynik był kluczowym warunkiem rozpoczęcia fazy drugiej.
Oczekiwania i wyzwania technologiczne
Technologia SOFC ma stanowić alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii wykorzystywanych na morzu. Dzięki wysokiej sprawności i niskim emisjom, może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji działalności offshore.
– Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszego rozwoju ogniw SOFC jako alternatywnego systemu zasilania – powiedział Koichi Matsumiya, dyrektor techniczny MODEC. – Choć przewidujemy wyzwania technologiczne, jesteśmy zdeterminowani, by dostarczać stabilne i niskoemisyjne rozwiązania energetyczne.
Zrównoważony rozwój w centrum uwagi
Rozwiązanie proponowane przez Eld Energy umożliwia produkcję energii o wysokiej sprawności i niskim poziomie emisji. Wdrożenie technologii SOFC w infrastrukturze morskiej wpisuje się w rosnące wymagania sektora energetycznego i morskiego w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Pilotażowa instalacja systemu SOFC na pływającej jednostce produkcyjno-magazynowej ma potwierdzić praktyczne możliwości tej technologii w warunkach rzeczywistej eksploatacji morskiej.
Zobacz również:- Amogy pozyskuje 80 mln dolarów na rozwój technologii zasilania statków i centrów danych amoniakiem
- Przełomowa nanotechnologia z Chin zwiększa sprawność ogniw słonecznych powyżej 10%
- Nowa technologia ze wsparciem UE: Carbery rusza z testami Slurry Abate
Źródło: MODEC