

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Pytania zadają Katarzyna Gójska z TV Republika, ale także Michał Adamczyk z wPolsce24 i Jakub Więcław z TV Trwam. Kandydaci mają dwie minuty na odpowiedź. Pytania dotyczą spraw gospodarki, polityki społecznej, bezpieczeństwa, suwerenności, praworządności oraz stanu demokracji w Polsce.
Kandydaci pytani o pakt migracyjny
W pierwszym pytaniu zapytano kandydatów: „Czy Polska powinna realizować pakt migracyjny, przyjmować wyznaczane kwoty migrantów, a także łożyć na ich utrzymanie z budżetu państwa”. Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Stanowski, który postanowił skrytykować media publiczne.
— Jestem zszokowany, iż Telewizja Republika, która jest określana jako ta zła i hejterska, bardziej realizuje dziś misję publiczną, niż ta telewizja publiczna. (…) Jestem przeciwny paktowi migracyjnemu — podsumował krótko Stanowski.
Następnie wypowiedział się Karol Nawrocki. — Wielki szacunek dla moich kontrkandydatów. (…) Cały ten cyrk z debatami, który przyniósł nam główny organizator Rafał Trzaskowski, pokazuje, iż Polska jest dziś obrazem „demokracji warczącej”. Telewizja rządowa zaprasza tylko tych, którzy służą telewizji rządowej. (…) Nie możemy dopuścić do tego, żeby zwierzchnikiem sił zbrojnych był tchórz. Jestem przeciwnikiem paktu migracyjnego — podkreślił kandydat wspierany przez PiS.
— Jestem przeciwko implementacji ustaleń paktu migracyjnego, z prostej przyczyny. Po wybuchu wojny w Ukrainie przyjęliśmy dwa mln uchodźców z Ukrainy. Każda społeczność ma swoją pojemność. Dlatego trzeba jasno powiedzieć: brak nielegalnej migracji, bezpieczna granica. Ale też trzeba powiedzieć: „nie” dla szczucia jednych na drugich. Gdzie byliście, kiedy PiS popierał centra integracyjne? Bezpieczna Polska, bezpieczna granica, nie dla implementacji paktu migracyjnego w tej formule — mówił następnie Szymon Hołownia.
Joanna Senyszyn nagle dołączyła do debaty
W trakcie wystąpienia kandydata Trzeciej Drogi publiczność nie wytrzymała i zaczęła gwizdać. Pojawiły się też hasła: „Gdzie jest Rafał?”. W końcu głos zabrała Joanna Senyszyn, która dołączyła do debaty spóźniona.
— Wiedziałam, iż na mnie liczycie, nie zawiodłam was, bo nigdy nikogo nie zawodzę. (…) Pakt migracyjny jest potrzebny, bo tylko pakt migracyjny zapewni porządki. W innym razie będą i tak przyjeżdżać imigranci, ale nie będzie porządku. Inne kraje będą nam przysyłać migrantów, ale nie będzie porządku, o ile chcemy, żeby to wszystko było usystematyzowane, potrzebny jest pakt. To nie znaczy jednak, iż musi być przyjęty w tym kształcie, trzeba negocjować — powiedziała Senyszyn.
Marek Jakubiak twardo oświadczył natomiast, iż mówi „nie” paktowi migracyjnemu. — Niemcy mówią, iż do Polski przyjeżdżają migranci, a rząd dalej trwa w narracji, iż do Polski praktycznie nikt nie przybywa. Pytam się, kto jest oszustem? — stwierdził kandydat.
Więcej elektrowni atomowych w Polsce?
W kolejnym pytaniu zapytano kandydatów: „Który model transformacji energetycznej będzie pan/pani wspierać?”. — To jest moment, kiedy można zacząć opowiadać totalne farmazony. (…) Należy zbudować elektrownie atomowe. Ja zbuduję ich 6 w 6 miesiącach po wyborach. Do końca roku sześć elektrowni atomowych — ironizował Krzysztof Stanowski.
Karol Nawrocki przekonywał, iż „będzie wspierał wszystkie wysiłki, które będą prowadziły do polskich elektrowni jądrowych”. — Rzeczywiście czeka nas transformacja energetyczna i to musi być miks wszystkiego — mówiła z kolei Joanna Senyszyn. Hołownia stwierdził, „że cieszy się, iż u wszystkich nastąpiło nawrócenie na atom”. — Przez 11 lat za rządów PO i PiS nie działo się w tym aspekcie nic. Dzisiaj potrzebujemy polskiej drogi rozwoju — dodał.
Marek Jakubiak przekonywał, iż Polsce „węgla starczy na 900 lat”. — Komu to przeszkadza? Dlaczego Niemcy mogą otwierać nowe kopalnie, a Niemcy muszą zamykać — przekonywał. Kolejne pytanie dotyczyło gospodarki i poziomu życia Polaków.
Nawrocki stwierdził, iż „rząd Donalda Tuska chce dać Polakom igrzyska, a nie chce dać Polakom chleba”. — Ceny energii sprawiają, iż upadają przedsiębiorstwa. (…) Trzeba wprowadzić zerowy VAT na produkty spożywcze. Złożyłem projekt do Sejmu, ale pan marszałek skierował go do zamrażarki — mówił kandydat popierany przez PiS.
Błyskawicznie odpowiedział mu Hołownia. — Kto trzyma wysokie stopy procentowe? Wasz Adam Glapiński. Są pętlą na szyjach Polaków — powiedział lider Polski 2050. — Jeżeli chcemy rozwijać naszą gospodarkę, to potrzebne są inwestycje — apelowała później Joanna Senyszyn.
W swoim stylu odpowiedział Krzysztof Stanowski. — Zbyt państwa szanuję, żeby państwa oszukiwać. Dlatego realnie powiem, co może zrobić prezydent. Nie zrobię nic, żaden z kandydatów nic nie zrobi — mówił.
Powstanie europejska armia? „Alternatywy dla NATO nie ma”
Kandydaci zostali następnie zapytani, czy Polska powinna poprzeć plan europejskiej armii i zgodzić się na zniesienie weta w sprawie obronności. — Rozwijanie rozwiązań, aby oddawać polską obronność Europie, będę temu przeciwdziałał — powiedział Karol Nawrocki.
— Alternatywy dla NATO nie ma. Czy jednak trzeba tworzyć zdolności w ramach Europy? Tak. UE i jej kraje wydają 70 proc. wydatków na obronność poza jej gospodarką. Kontrola nad polską armią pozostaną na zawsze w polskich rękach — mówił Hołownia.
Zdaniem Stanowskiego „trzeba być szalonym, żeby stwierdzić, iż outsourcing bezpieczeństwa to dobry pomysł”. — Ale Polska to mam wrażenie skansen, ministrem obrony jest lekarz, minister klimatu jest pani „Hennig-Klęska”, nauczycielka — powiedział kandydat.
— Potrzebujemy własnej armii. Z każdej strony może przyjść zagrożenie, z zachodniej i wschodniej — wskazał Marek Jakubiak.
Nawrocki atakuje rząd Tuska. „Przyszli ekoterroryści z Europy”
W kolejnym pytaniu kandydatów zapytano: „Czy kapitał zagraniczny powinien mieć prawo do kupowania polskiej ziemi i czy można sprywatyzować lasy państwowe?”
— Lasy państwowe muszą pozostać polskie, kapitałowi zagranicznemu trzeba postawić tamę — wzywał Szymon Hołownia. Karol Nawrocki mówił natomiast, iż do Polski „przyszli ekoterroryści z Europy i ministerstwa klimatu i polskie lasy upadają”.
Jasne zdanie w sprawie Lasów Państwowych ma też Joanna Senyszy. — Oczywiście muszą pozostać państwowe — wskazała.
— jeżeli już, to dążyłbym do tego, żeby majątek narodowy sprzedawać, a nie rozdawać za darmo. Za poprzednich rządów dokonywano wycinki lasów, teraz Lasy Państwowe dokonują „higieny”. To, co kiedyś było dla mediów złe, teraz jest dobre — ocenił następnie Krzysztof Stanowski.
„Niezależność sądownictwa zniszczyli Ziobro i Duda”
Szóste pytanie dotyczyło „nielegalnego przejęcia telewizji publicznej i prokuratury”. Kandydaci zostali zapytani, „jak zmienić to, iż Polska zaczyna przypominać Białoruś”.
— TK, Sąd Najwyższy, niezależność sądownictwa zniszczyli Zbigniew Ziobro i Andrzej Duda. Naprawa będzie trwała długo. Ale ja mam pytanie też do naszego rządu. Kiedy zobaczymy ustawę o SN, o prokuraturze? — pytał Szymon Hołownia.
Z kolei Karol Nawrocki przekonywał zgromadzonych, że „Polska jest w głębokim chaosie, a artykuł 7 o praworządności jest regularnie łamany”. — Polski wymiar sprawiedliwości został upartyjniony przez ministra Ziobrę — podkreślała następnie Senyszyn.
— Chaos w wymiarze sprawiedliwości to seria złych decyzji rządów. Zaczęło się od PO, potem przyszedł PiS. Mamy chaos, neosędziów — stwierdził Stanowski.