Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. „Wielka, niezabliźniona rana”

news.5v.pl 4 dni temu

– Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo, minęło już 15 lat, a ja wciąż mam przed oczami tamtą Warszawę i stojące w pałacu trumny pary prezydenckiej i moich zmarłych przyjaciół. Tworzyły żałobną aleję, którą kroczył niekończący się pochód oddających im hołd Polaków – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu w rocznicę katastrofy smoleńskiej.

– Gabinet Lecha Kaczyńskiego był pusty, pod drzwiami biur tych, co odeszli płonęły znicze. Pałac Prezydencki zwykle tętniący życiem, rozbrzmiewający rozmowami i spotkaniami, nagle zamarł. Wypełniła go cisza i rozpacz – dodał prezydent.

– Mam też przed oczami wielki gmach prosektorium w Moskwie i jego mroczne pomieszczenia, w których znajdowały się ciała ofiar tragedii smoleńskiej – powiedział Duda.

15. rocznica katastrofy smoleńskiej. „Rosyjska ziemia znów wchłonęła polską krew”

Prezydent podkreślił, iż katastrofa smoleńska to wciąż „wielka niezabliźniona rana w sercach rodzin, bliskich i przyjaciół zmarłych”. Jak dodał, „olbrzymią stratę poniosła Rzeczpospolita, my wszyscy Polacy”.

– Zginał wybitny mąż stanu, prezydent profesor Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz prezydent RP na uchodźstwie prezydent Ryszard Kaczorowski. Zginęli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów, reprezentanci wszystkich sił politycznych – przekazał Duda.

– Zginęli urzędnicy, działacze społeczni, państwowcy bez reszty oddani służbie publicznej. Zginęli generałowie, dowódcy sił zbrojnych ,m znakomicie uczeni, duchowni, ludzie kultury. Zginęli funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i cała obsługa samolotu – podkreślił.

– Rosyjska ziemia znów wchłonęła polską krew. Drodzy rodacy, prezydent Lech Kaczyński, dla którego istotną częścią publicznej misji było przywracanie prawdy o naszej historii, oddał życie chcąc złożyć hołd tym, których sowieci i komuniści próbowali wymazać z narodowej pamięci. Udawał się tam, gdzie w zamierzeniu wrogów i zdrajców Polski kłamstwo miało na zawsze zatriumfować nad prawdą – zaznaczył Duda.

„Katastrofa odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków”. Andrzej Duda w rocznicę

Prezydent powiedział, iż w przemówieniu przygotowanym na uroczystości katyńskie, którego Lech Kaczyński już nie zdążył wygłosić, ale napisał, iż na drodze do pojednania trzeba partnerstwa, dialogu równych z równymi, a nie imperialnych tęsknot. Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów, o sile kłamstwa.

– Był prezydentem przyszłości opartej na prawdzie i trosce o los kolejnych pokoleń Polaków, wizjonerem, który potrafił rozpoznać geopolityczne wyzwania i zagrożenia – nadmienił.

Andrzej Duda przypomniał również słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 z Tbilisi, kiedy to ostrzegał świat przed odradzającym się rosyjskim imperializmem.

– Katastrofa odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków, a jednak z tej wielkiej straty narodziła się wspólnota. W tamtych pamiętnych dniach wiele osób podjęło decyzję o zaangażowaniu się w sprawy publiczne. Powstały oddolne inicjatywy społeczne i płaszczyzny współpracy na rzecz dobra wspólnego – oświadczył Duda.

Podkreślił, iż „taka Polska – ambitna, pewna swojego miejsca w Europie i w świecie, świadoma swojej historii, silna solidarnością obywateli i budująca potęgę swojej armii, to najlepsza odpowiedź na współczesne zagrożenia i odrodzony rosyjski imperializm”.

– Tylko w ten sposób wypełnimy testament pomordowanych w Katyniu oraz testament tych, którzy zginęli 10 kwietnia w Smoleńsku. Cześć ich pamięci – powiedział prezydent.

Artykuł jest aktualizowany.

Katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem

15 lat temu w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

10 kwietnia 2010 roku samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska, skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9:30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe.

ZOBACZ: Skandaliczne sceny w Smoleńsku. Rosjanie zakłócili obchody 15. rocznicy katastrofy

O godz. 8:41 samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.

W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24:00.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału