Ostatnie chwile kampanii wyborczej. Jutro głosowanie

bejsment.com 8 godzin temu

Lider Liberałów Carney sięga po pomoc 91-letniego byłego premiera Jeana Chretiena.

Chrétien przewiduje zwycięstwo Liberałów w wyborach. Kampania w szybkim tempie dobiega końca w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej

Były premier Jean Chrétien zapowiedział, iż w poniedziałek, Liberałowie zdobędą większość w parlamencie. Podczas wiecu Yasira Naqviego w Ottawa Centre Chrétien mówił o „słonecznym poniedziałku” dla Liberałów, wzbudzając aplauz zgromadzonych.

Liberałowie pod wodzą Marka Carneya prowadzą w sondażach, choć rywalizacja z Konserwatystami Pierre’a Poilievre’a pozostaje wyrównana. Konserwatyści zaangażowali byłego premiera Stephena Harpera w kampanię, w tym w reklamy emitowane podczas play-offów NHL.

Chrétien, mający dziś 91 lat, wspierał kandydatów w kluczowych okręgach Ontario i Ottawy. Zażartował także, iż Donald Trump zasłużyłby na Order Kanady za zjednoczenie kraju przeciwko jego polityce, choć — jak zauważył — ze względu na kryminalną przeszłość Trump nie spełniałby wymogów.

Mark Carney kontynuował intensywną kampanię w regionie Wielkiego Toronto i Windsor. Oskarżył Trumpa o próbę „złamania” Kanady i zapowiedział budowę najsilniejszej gospodarki G7. Odciął się również od słów Yves’a-François Blancheta z Bloc Quebecois, który nazwał Kanadę „sztucznym krajem”, podkreślając jedność i siłę państwa. Na słowa Blancheta zareagował także Poilievre, nazywając je „obraźliwymi i fałszywymi”.

Poilievre w sobotę prowadził kampanię w Kolumbii Brytyjskiej, m.in. w Surrey i Delcie, unikając jednak pytań mediów. Skupił się na krytyce elit finansowych i obiecał likwidację rajów podatkowych.

W regionie Vancouver trwa zacięta walka o mandaty między liberałami a konserwatystami. Wśród zwolenników Poilievre’a panuje optymizm, mimo wskazań sondaży.

Tymczasem lider NDP Jagmeet Singh stara się bronić miejsc w południowo-zachodnim Ontario. W Windsorze podkreślał znaczenie ochrony przemysłu motoryzacyjnego i sprzeciw wobec przenoszenia inwestycji do USA. Singh ujawnił też, iż po grudniowych pogróżkach rozważał rezygnację z funkcji lidera, ale ostatecznie zdecydował się pozostać, aby kontynuować pracę m.in. nad wdrażaniem programu opieki stomatologicznej.

Wszystkie partie koncentrują siły na ostatniej prostej kampanii w kluczowych okręgach Ontario i Kolumbii Brytyjskiej. Wynik wyborów pozostaje niepewny.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału