Ponad 10 tys. punktów ładowania i dynamiczny wzrost floty EV – elektromobilność w Polsce przyspiesza

enerad.pl 7 godzin temu

Flota elektryków w Polsce coraz większa

Z danych Licznika Elektromobilności wynika, iż pod koniec czerwca 2025 r. po polskich drogach poruszało się 178 631 osobowych samochodów z napędem elektrycznym. W tym:

  • 89 605 to auta całkowicie elektryczne (BEV),
  • 89 026 to hybrydy typu plug-in (PHEV),
  • 9307 to elektryczne samochody dostawcze i ciężarowe.

Do tego dochodzi również rozwijająca się flota elektrycznych jednośladów – motorowerów i motocykli, których liczba wzrosła do 25 630 szt. Znaczący udział mają też samochody osobowe i dostawcze hybrydowe – 1 121 774 szt., a park autobusów zeroemisyjnych osiągnął poziom 1583 szt., z czego 1481 to pojazdy elektryczne, a 100 – wodorowe.

Infrastruktura ładowania: ponad 10 000 punktów

Wraz z pojazdami rośnie również infrastruktura – na koniec czerwca 2025 roku funkcjonowało w Polsce 10 255 publicznie dostępnych punktów ładowania. Co istotne, 33% z nich to szybkie ładowarki DC, a 67% – wolniejsze stacje AC o mocy do 22 kW. To szczególnie ważna informacja dla potencjalnych nabywców EV – wielu z nich uzależnia decyzję o zakupie od dostępności ładowania.

Programy wsparcia najważniejsze dla dalszego wzrostu

Zdaniem ekspertów branży elektromobilności, najważniejsze znaczenie dla utrzymania tempa wzrostu ma kontynuacja subsydiów. Dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM Jan Wiśniewski podkreśla potrzebę wprowadzenia programu leasingu społecznego. Propozycja PSNM zakłada 100-procentowe dofinansowanie opłaty wstępnej oraz niskie miesięczne raty (300–400 zł), co wpisuje się w cele unijnego Funduszu Społeczno-Klimatycznego (FSK) i mogłoby upowszechnić dostęp do EV w Polsce – podobnie jak programy realizowane już we Francji.

Prezes PZPM Jakub Faryś zwraca uwagę na skuteczność dotacji z KPO, które wyraźnie pobudziły rynek. Jego zdaniem pozytywna rewizja programu i włączenie do grona beneficjentów jednoosobowych działalności gospodarczych oraz osób fizycznych kupujących dostawcze samochody elektryczne może być kolejnym impulsem rozwojowym. Podkreśla też, iż infrastruktura rośnie w tempie ok. 50% rocznie – co jest najważniejsze dla dalszej popularyzacji elektromobilności.

Zobacz również:
  • Licznik Elektromobilności: Rekordowe wzrosty i nowe wyzwania dla rynku e-mobility w Polsce
  • EV pobijają kolejne rekordy w Polsce. Licznik Elektromobilności I kwartał 2025
  • Ładowanie EV z fotowoltaiki: nowy system z 88% sprawnością

Źródło: PSNM

Idź do oryginalnego materiału