Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przesuwa termin wprowadzenia nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zamiast od 1 lipca, zaczną one obowiązywać od 1 października 2025 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, iż opóźnienie to ma na celu umożliwienie obniżki cen prądu.

Fot. Shutterstock
Trzy miesiące opóźnienia w nowych taryfach
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek o podpisaniu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Ustawa ta została wcześniej przyjęta przez Sejm i Senat.
Zgodnie z nowymi przepisami, termin wprowadzenia zmienionych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych został przesunięty o trzy miesiące. Dotychczasowe przepisy zakładały, iż sprzedawcy z urzędu złożą wnioski o zmianę taryf do 30 kwietnia, a nowe stawki weszłyby w życie od 1 lipca. Podpisana przez prezydenta ustawa daje im czas na złożenie wniosków taryfowych do 31 lipca, a nowe taryfy zaczną obowiązywać od 1 października.
Obniżki cen energii na rynku hurtowym
Podczas prac parlamentarnych nad ustawą, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zwrócił uwagę, iż już teraz ceny energii na rynku hurtowym są niższe od ceny mrożenia, która wynosi 500 zł za MWh.
„W praktyce odbiorcy zmiany taryf zauważą w IV kwartale po wygaśnięciu maksymalnej ceny i dlatego istotny jest poziom obniżki w taryfach. Sytuacja na rynku wskazuje tendencję spadkową” – podkreślał Miłosz Motyka.
Według przedstawicieli resortu klimatu, opóźnienie wejścia w życie nowych taryf pozwoli firmom energetycznym lepiej wykorzystać obniżki na rynku hurtowym, co ma przełożyć się na korzystniejsze ceny dla gospodarstw domowych.
Co z mechanizmami ochronnymi po wygaśnięciu ceny maksymalnej?
Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 roku gospodarstwa domowe korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh. Wiceminister klimatu zaznaczył, iż poziom cen po rekalkulacji taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE będzie kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu przez rząd decyzji dotyczących ewentualnego wydłużenia mechanizmów ochronnych na ostatni kwartał 2025 roku.
„Poziom cen po rekalkulacji taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE będzie też kluczowym czynnikiem do podejmowania przez rząd decyzji w zakresie mechanizmów ochronnych do końca 2025 r., na ostatni kwartał” – zapowiedział przedstawiciel MKiŚ.
Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Oznacza to, iż nowe przepisy będą obowiązywać w bardzo krótkim czasie od podpisu prezydenta.