Regiony Europy wspólnie o przyszłości polityki spójności. Delegacja pod przewodnictwem Marka Woźniaka spotkała się z Komisją Europejską

6 godzin temu

Spotkania z Wiceprzewodniczącym Wykonawczym ds. spójności i reform Raffaele Fitto oraz Wiceprzewodniczącą Wykonawczą ds. praw socjalnych, umiejętności i zatrudnienia Roxaną Mînzatu były okazją do wyrażenia wspólnego stanowiska regionów wobec przyszłości jednej z najważniejszych polityk Unii Europejskiej, czyli polityki spójności.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił podczas rozmów potrzebę zachowania silnej roli samorządów regionalnych w zarządzaniu funduszami europejskimi i zaapelował o kontynuację podejścia terytorialnego, które umożliwia dostosowanie wsparcia do lokalnych potrzeb.

– Polityka spójności musi pozostać filarem europejskiej solidarności. Apelujemy o uczciwy, partnerski dialog z Komisją Europejską, oparty na zaufaniu i gotowości do wspólnego kształtowania rozwiązań – mówił marszałek Woźniak, podkreślając również potrzebę współzarządzania środkami i wspierania polityki opartej na rzeczywistych wyzwaniach i potencjale regionów.

W podobnym tonie wypowiedział się Raffaele Fitto, który zaznaczył, iż rozpoczęła się już wewnętrzna debata nad kształtem nowego budżetu i miejscem polityki spójności w jego strukturze.

– najważniejsze znaczenie ma zbudowanie jednego głosu i wspólnego stanowiska w celu wsparcia polityki spójności w tym procesie – zaznaczył Wiceprzewodniczący Wykonawczy.

Podczas spotkania z Roxaną Mînzatu, przedstawiciele regionów skupili się na roli Europejskiego Funduszu Społecznego i znaczeniu inwestycji w ludzi. Zwracano uwagę na potrzebę dalszego wspierania edukacji, rynku pracy i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Wiceprzewodnicząca Mînzatu jasno zadeklarowała swoje poparcie dla silnego komponentu społecznego w polityce spójności.

– Jestem zdecydowanym zwolennikiem tej polityki jako filaru europejskiego modelu społecznego. Przygotowując nowe ramy finansowe, dążymy do tego, by państwa członkowskie miały realne możliwości wspierania zatrudnienia, walki z ubóstwem i reagowania na potrzeby społeczne – mówiła.

W czasie brukselskich rozmów poruszono również temat transformacji ekologicznej, innowacyjności i zwiększania konkurencyjności europejskiej gospodarki. Samorządowcy podkreślali, iż bez polityki spójności trudno mówić o równomiernym rozwoju i skutecznej transformacji energetycznej na poziomie lokalnym.

Delegacja przypomniała również o roli regionów w bezpośrednich negocjacjach z Komisją i ich doświadczeniu w realizacji unijnych projektów. Potwierdzono też zaangażowanie w rozwój współpracy terytorialnej oraz wspólne wypracowywanie rozwiązań dostosowanych do specyfiki poszczególnych obszarów.

EUregions4cohesion to ponadnarodowa inicjatywa regionalna, powstała w 2024 roku z inicjatywy regionów Nowej Akwitanii (Francja) i Emilii-Romanii (Włochy). Dziś skupia 132 regiony z 19 państw Unii Europejskiej, w tym wszystkie województwa z Polski. Celem koalicji jest aktywny udział w procesie kształtowania przyszłości polityki spójności, a także obrona jej roli jako głównego instrumentu rozwoju lokalnego i regionalnego.

Inicjatywa jest wspierana m.in. przez Konferencję Peryferyjnych Regionów Nadmorskich (CPMR) i Europejską Sieć Regionów na rzecz Badań i Innowacji (ERRIN).

Idź do oryginalnego materiału