RES przejmuje zarządzanie jednym z największych projektów magazynowania energii w Europie

enerad.pl 1 dzień temu

Strategiczny projekt CIP i RES

Magazyn energii w Coalburn powstaje z inicjatywy Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) i jest budowany etapami. Pierwsza faza (Coalburn 1) rozpoczęła się pod koniec 2023 roku i ma ruszyć jeszcze w 2025 r., druga (Coalburn 2) – o mocy również 500 MW – ma być gotowa do 2027 roku. Obiekt będzie odgrywać kluczową rolę w bilansowaniu brytyjskiego systemu energetycznego w momentach szczytowego zapotrzebowania lub niskiej produkcji z OZE.

RES jako operator będzie odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie aktywami – od monitoringu po optymalizację działania obiektu – by zapewnić długoterminową wartość dla właściciela projektu.

Magazyny energii fundamentem zielonego systemu

Coalburn to milowy krok dla wielkoskalowego magazynowania energii w Wielkiej Brytanii. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię i udziału OZE, takie projekty są niezbędne do stabilizacji systemu i maksymalizacji wartości czystej energii” – komentuje Ian Hunter, globalny szef zarządzania aktywami w RES.

To największy projekt magazynowania energii w globalnym portfelu usługowym RES, który obejmuje już ponad 43 GW mocy w zakresie wiatru, fotowoltaiki, magazynowania energii i wodoru. Firma zarządza infrastrukturą na 1300 lokalizacjach, m.in. z wykorzystaniem centrum operacyjnego w Glasgow.

Inwestycje CIP wspierają cele neutralności klimatycznej

Copenhagen Infrastructure Partners ma w tej chwili 1,5 GW projektów BESS w budowie w Szkocji oraz rozwija dalsze 4,3 GW w całej Wielkiej Brytanii, co czyni go największym inwestorem w tym segmencie na Wyspach.

Inwestycje w Coalburn zwiększają nasze portfolio BESS w UK do 1,5 GW. kooperacja z RES pozwoli zapewnić elastyczność i bezpieczeństwo sieci, co przyspieszy transformację energetyczną i umożliwi szybsze wdrażanie taniej, zielonej energii” – podkreśla Malcom Paterson, dyrektor handlowy CIP.

RES apeluje równocześnie o szybsze modernizacje sieci przesyłowych oraz uproszczenie procedur planistycznych, które nie nadążają dziś za tempem rozwoju zielonej infrastruktury.

Zobacz również:
  • Hiszpański rynek magazynowania energii przyspiesza: BW ESS i Ibersun wspólnie zbudują 2,2 GW BESS
  • Co to jest BESS? Jak działa bateryjny system magazynowania energii
  • Chiński gigant BESS współpracuje z Corab: nowa linia montażu magazynów energii

Źródło: RES

Idź do oryginalnego materiału