Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 09.07.2025

myslpolska.info 4 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej 09.07.2025

Polska. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, iż na koniec stycznia 2025 roku w Polsce legalnie pracowało 1 mln 45 tys. cudzoziemców. To oznacza wzrost o 4,5 % rok do roku. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. GUS podaje, iż pracuje ich w Polsce prawie 702 000, co stanowi ok. 67 % wszystkich pracujących cudzoziemców. Ich liczba była o 2,2 % wyższa niż przed rokiem, mimo deklaracji, iż liczni Ukraińcy wracają do swojej ojczyzny.

Polska. „Rzeczpospolita” informuje, iż każdego dnia w Polsce znika przynajmniej dziesięć sklepów. To dane Dun&Bradstreet Poland za pierwsze półrocze tego roku. Wynika z nich, iż w ciągu sześciu miesięcy tego roku liczba sklepów na polskim rynku skurczyła się w porównaniu z końcem 2024 roku o ponad 0,5%.

Polska. Kończący swoją kadencję prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Mołdawii Maia Sandu. Andrzej Duda powiedział: „Polska zawsze wspierała Mołdawię na jej drodze do Unii Europejskiej. Byliśmy tego zwolennikami. Sami postulowaliśmy, by Mołdawii przyznany został status kandydata do UE. Cieszę się ogromnie, iż rok temu te negocjacje akcesyjne zostały otwarte”.

Polska. Aresztowano 29-letniego Kolumbijczyka, który usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem. Grozi mu dożywotnie więzienie. Zatrzymanych jest również 12 innych uczestników bójki (9 Kolumbijczyków i 2 Polaków). Sześć osób już jest aresztowanych.

Polska. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 17 nielegalnych migrantów z Afganistanu i Pakistanu, którzy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski, próbując dostać się do Europy Zachodniej. Kurierami zajmującymi się przemytem ludzi okazali się dwaj Ukraińcy, którzy zostali również zatrzymani.

Polska. Gdyńska policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który w ostatnich tygodniach zamieszczał w sieci filmy pokazujące zdejmowanie ukraińskich flag. Postawiono mu w sumie 9 zarzutów i trafił do aresztu. Ma odpowiadać za rzekome “przestępstwa z nienawiści”. Grożą mu 3 lata więzienia.

Polska. W wieku 94 lat zmarł biskup Władysław Bobowski. Hierarcha był doktorem nauk teologicznych, biskupem pomocniczym i biskupem seniorem w Tarnowie w latach 1974–2025.

Polska. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję, która zezwala na odstrzał do trzech osobników niedźwiedzia brunatnego, zamieszkujących teren gminy Cisna (woj. podkarpackie). Jest to odwiedź na wezwanie lokalnych władz, które widzą potrzebę „eliminacji zagrożenia”.

Unia Europejska. Bruksela intensywnie pracuje nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą wypełnić lukę w budżecie Ukrainy na przyszły rok, szacowaną na 19 000 000 000 dolarów (19 miliardów). Jest to spowodowane słabnącym wsparciem ze strony USA i oddalającą się perspektywą pokojową. Według wysokiego rangą urzędnika UE zaangażowanego w rozmowy z Kijowem, „rośnie zaniepokojenie dotyczące przyszłego roku”.

Unia Europejska. „Financial Times” informuje, iż Komisja Europejska prowadzi rozmowy z państwami członkowskimi UE na temat możliwych sposobów pokrycia deficytu budżetowego Ukrainy w 2026 roku. Rozważa się przekazywanie znacznego wsparcia wojskowego w formie dotacji pozabudżetowych oraz dalsze wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych znajdujących się w UE.

Unia Europejska. Komisja Europejska krytykuje Węgry. Z tegorocznego raportu Komisji Europejskiej wynika, iż państwo Viktora Orbana nie poczyniło „żadnych postępów w sprawie praworządności”. Według raportu na Węgrzech pogarsza się sytuacja NGO i ruchu LGBT+. Władze Danii nalegają, aby Unia Europejska sięgnęła po wszelkie dostępne środki przeciwko Węgrom.

Unia Europejska. Parlament Europejski zagłosowały za przystąpieniem Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Z początkiem przyszłego roku Bułgaria zostanie 21. krajem członkowskim UE posługującym się wspólną walutą. Parlament Europejski przyjął 531 głosami za, przy 69 przeciw i 79 wstrzymujących się od głosu, sprawozdanie potwierdzające, iż Bułgaria spełnia kryteria dla przyjęcia unijnej waluty.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump powiedział: „Dostajemy od Putina mnóstwo bzdur, jeżeli mam być szczery. Zawsze jest bardzo uprzejmy, ale ostatecznie to nic nie znaczy”.

Stany Zjednoczone. Rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt oraz rzecznik Departamentu Sprawiedliwości Chad Gilmartin przekonują dziennikarzy, iż „lista klientów Epsteina nie istnieje”. Dziennikarze przypominają jednak, iż Prokurator Generalna USA Pam Bondi jeszcze na początku tego roku przekonywała, iż posiada dokument będący „listą wpływowych klientów, którym oferowano nieletnie dziewczęta”. Pam Bondi w rozmowie z „Fox News” w lutym oświadczyła, iż dokument „leży teraz na jej biurku do przejrzenia”.

Stany Zjednoczone. USA są bardzo zadowolone z odpowiedzi libańskiego rządu na propozycję rozbrojenia grupy bojowników Hezbollahu. Waszyngton jest gotowy pomóc Libanowi wyjść z długotrwałego kryzysu politycznego i gospodarczego. Wysłannik USA do Libanu Tom Barrack prowadzi bezpośrednie rozmowy z prezydentem Libanu Josephem Aounem.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkali się dwukrotnie w ciągu 24 godzin w Białym Domu, by omówić sytuację w Strefie Gazy. W rozmowach uczestniczył także wiceprezydent USA J.D. Vance, który stwierdził: „Będziemy mówić niemal wyłącznie o Strefie Gazy. Musimy znaleźć rozwiązanie. Gaza to jest tragedia”.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, iż dostarczanie Ukrainie europejskiej i amerykańskiej broni sprzyja „kontynuowaniu działań zbrojnych”. Podkreślił, iż to oddala zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą.

Ukraina. Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha potwierdził informacje dotyczące odwołania ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie. Na liście kandydatów na jej następcę mają być: premier Szmyhal, wicepremier Stefaniszyna, szef MON Umierow oraz minister energetyki Hałuszczenko.

Niemcy. W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma być wystawa z elementem mówiącym o „współwinie Polaków za Holocaust” informuje „Do Rzeczy”. Peter Oliver Loew z Deutsches Polen Institut w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego napisał: „Nie możemy opowiadać jednej perspektywy, tylko reprezentować kilka, wiele. I do tego należą też kontrowersje, tak jak kwestie kolaboracji, Holokaustu, udziału w Holokauście”.

Niemcy. Berlin oskarża chińskie wojsko o wycelowanie lasera w niemiecki samolot na Morzu Czerwonym. Samolot był zmuszony lądować w Dżibuti. Poinformowało o tym niemieckie MSZ. Niemcy wezwały ambasadora Chin do ministerstwa spraw zagranicznych na rozmowę w tej sprawie. Jak twierdzi Reuters chodzi o samolot, który jest częścią unijnej misji ASPIDES mającej na celu ochronę międzynarodowych szlaków morskich na Morzu Czerwonym.

Łotwa. Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rydze podkreślił, iż rosyjski przemysł zbrojeniowy rozwija się znacznie szybciej niż europejski.

Czechy. Prezydent Czech Petr Pavel w wywiadzie dla BBC powiedział: „Rosja nie chce kompromisu, ponieważ jest przekonana, iż może osiągnąć więcej na polu walki niż poprzez negocjacje pokojowe z Ukrainą”. Prezydent Czech uważa, iż głównym problemem USA są Chiny, a nie Rosja. Prezydent Peter Pavel powiedział: „Jest całkiem oczywiste, iż Chiny uważnie obserwują to, co dzieje się w Ukrainie. Studiują to każdego dnia. jeżeli będziemy niezdecydowani, wykorzystają to na swoją korzyść”.

Grecja. Związek Zawodowy Portowców w Pireusie zapowiedział, iż nie rozładuje kontenerowca ze stalą przeznaczoną dla Izraela. Jednostka przewożąca stal na potrzeby przemysłu zbrojeniowego ma przypłynąć do Pireusu 14 lipca. Stal ma zostać przeładowana na inny statek należący do saudyjskiego państwowego funduszu majątkowego (PIF). Następnie trafić ma do izraelskiego portu w Hajfie. Portowcy oskarżają Izrael o masakrę palestyńskiej ludności cywilnej i sprzeciwiają się wykorzystaniu greckiej infrastruktury do transportu ładunków, które „będą użyte do ataków na dzieci, cywilów, szpitale i szkoły”. Tak samo postąpiły portowe związki zawodowe we Włoszech.

Francja. Portowcy w Marsylii odmówili udziału w operacjach z udziałem statków z ładunkami przeznaczonymi dla Izraela, motywując to sprzeciwem wobec ludobójstwa, które według nich przeprowadza Izrael w Strefie Gazy.

Francja. Lider Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen poinformowała, iż wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) na wyrok sądu francuskiego, który uznał ją za winną w sprawie dotyczącej fikcyjnego zatrudniania asystentów deputowanych jej ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Marine Le Pen napisała w komunikacie, iż „zwróciła się z wnioskiem o stwierdzenie naruszenia praw gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka”. Le Pen podkreśliła, iż wyrok sądu francuskiego „narusza kilka gwarantowanych praw”, w tym „domniemania niewinności” i „podwójnego stopnia jurysdykcji”.

Watykan. Papież Leon XIV mianował biskupem Polaka. Ksiądz Jacek Piotr Tendeja został biskupem w Papui-Nowej Gwinei. Z kolei mianowany jeszcze przez zmarłego papieża Franciszka ojciec Marek Ochlak będzie kierował diecezją na Madagaskarze.

Malta. „Times of Malta” ujawniła wpływowy człowiek w kancelarii prezydenta Donalda Trumpa Sergio Gor urodził się na Malcie jak twierdził tylko w ZSRR (Uzbekistanie). Sergio Gor odpowiada w Białym Domu za zmiany kadrowe, w ramach których administracja Trumpa wymienia około 4 000 urzędników. Dziennik „Washington Post” określał go jako „być może najpotężniejszego człowieka, o którym nie słyszeliście”.

Izrael. Szef MON Izraela Israel Kac zapowiedział budowę „humanitarnego miasta” na południu Strefy Gazy, gdzie miałoby zostać przeniesionych 600 000 Palestyńczyków, a docelowo cała populacja tego terytorium. Cywile przed wejściem na ten teren byliby sprawdzani, a później nie mogliby już go opuścić. Krytycy twierdzą, iż jest to klasyczne getto. Minister wyraził również poparcie dla planu „dobrowolnej emigracji” Palestyńczyków ze Strefy Gazy do innych krajów, podkreślając, iż powinien on zostać zrealizowany.

Izrael. Władze Izraela zwróciły się już do kilku państw arabskich o przyjęcie Palestyńczyków ze Strefy Gazy, jednak żadne nie odpowiedziało pozytywnie. Izrael traci nadzieję, iż ten plan zostanie zrealizowany.

Izrael. Cyfrowa Żelazna Kopuła (Digital Iron Dome) – to nowe narzędzie do walki w sieci służące środowiskom proizraelskim do poszukiwania treści „uderzających w Izrael, m.in. w kontekście zbrodni w Palestynie, a następnie forsowania własnego pro-izraelskiego przekazu”. System ma służyć do przechwytywania „antysemickich i antyizraelskich narracji” i umieszczania tam „opartych na faktach”, proizraelskich treści i postów społecznościowych oraz dostarczania „izraelskiej prawdy”.

Izrael. Izraelska policja aresztowała ponad 20 osób podejrzanych o kradzież broni z baz wojskowych. Skradziona broń została użyta w ponad 50 próbach zabójstw.

Liban. Przywódca Hezbollahu Naim Kassem stwierdził, iż grupa bojowników odmawia złożenia broni, dopóki Izrael nie wycofa się z całego południowego Libanu i nie zaprzestanie kampanii powietrznej. Według ekspertów Naim Kassem wydał swoje oświadczenie wbrew władzom w Libanie, które właśnie prowadzą rozmowy w tej sprawie z USA.

Chiny. Pekin wraz z grupą ponad 30 państw powołały Międzynarodową Organizację Mediacyjną (International Organization for Mediation, IOMed) – pierwszą na świecie międzyrządową instytucję dedykowaną wyłącznie mediacji w sporach międzynarodowych. Na uroczystości podpisania konwencji założycielskiej obecni byli przedstawiciele 85 krajów: głównie z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej oraz około 20 organizacji międzynarodowych, a 33 państwa – od Pakistanu i Indonezji po Białoruś i Kubę.

łj, wp, ja, jkm

Idź do oryginalnego materiału