Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 19.07.2025

myslpolska.info 12 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 19.07.2025

Polska. Prokuratura prawie skończyła ponownie przeliczać głosy z wyborów prezydenckich. Według nieoficjalnych doniesień „Gazety Wyborczej”, skala pomyłek jest mikroskopijna i nie miała najmniejszego wpływu na wynik wyborów.

Polska. Szef MSZ Polski Radosław Sikorski napisał na platformie X: „Wiktor Orban zrobił z Węgier najbiedniejszy kraj Unii Europejskiej, a teraz grozi, iż z niej wyjdzie. Nie przeraża mnie ta groźba, bo od lat, w koordynacji z Putinem, Unię sabotuje. Przestrzegam: do tego prowadzi złodziejstwo i nacjonalizm”. Szef MSZ Węgier Péter Szijjártó napisał: „Minister spraw zagranicznych Sikorski przez podżeganie do wojny najwyraźniej utracił zdrowy rozsądek„. Stosunki polsko-węgierskie są wyjatkowo złe. Warszawa zdecydowała, iż nie będzie polskiego ambasadora w Budapeszcie.

Polska. Szef MSZ Polski Radosław Sikorski stwierdził na portalu X, iż „Budapeszt został dwukrotnie zdobyty przez Armię Czerwoną w XX wieku, więc spodziewam się, iż będziesz miał (Péter Szijjártó – red.) trochę współczucia dla odważnego narodu (ukraińskiego – red.), który stawia jej dziś opór”. Dodał również „Przyznaję, iż wolałbym być zwolennikiem Ukrainy, niż mieć medal od Putina”. Warto przypomnieć, iż Order Przyjaźni otrzymali między innymi: były szef MSZ Polski Adam Daniel Rotfeld, reżyser Andrzej Wajda, czy zmarły tragicznie w wyniku wypadku samolotu w Smoleński sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Wpływowy węgierski tygodnik „Mandiner” określił wpisy Radosława Sikorskiego „deklaracją wojny przeciw Orbanowi”.

Polska. Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji – poinformowało RMF FM. Do tej pory strona ukraińska lekceważy polskie wnioski o pomoc prawną w celu wyjaśniania sytuacji. „Po miesiącach milczenia Ukraińcy nawiązali kontakt z Prokuraturą Regionalną w Warszawie” RMF FM podaje, iż Ukraińcy wysłali korespondencję, ale nie jest ona „całościową realizacją polskiego wniosku o pomoc”. W 2022 roku b. komendant policji Jarosław Szymczyk otrzymał od Ukraińców granatnik, który miał być atrapą. Podarek jednak eksplodował raniąc komendanta. Śledczy w tym postępowaniu chcą wyjaśnić, czy były szef policji padł ofiarą dywersji.

Polska. W wieku 72 lat zmarł były korespondent „Trybuny Ludu” w Moskwie Wiesław Dębski. Był działaczem i pracownikiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich (SZSP). Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Był dziennikarzem „Trybuny Ludu” i „Trybuny”. W III RP publikował między innymi w „Rzeczpospolitej”. Był cenionym komentatorem politycznym w Programie Trzecim Polskiego Radia, który rozumiał procesy zachodzące w Rosji i innych państwach byłego ZSRR.

Polska. Odchodzący z stanowiska prezydenta Polski Andrzej Duda wręczył awans generalski Mirosławowi Bodnarowi, który jest bratem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak dowiedział się Onet, prezydent zrobił to na osobistą prośbę Szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza wręczył również awans generalski synowi jego głównego doradcy, gen. Mieczysława Bieńka. Jednocześnie na czele funduszu, który ma wspierać rozwój nowych technologii w wojsku, szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz postawił zięcia prezydenta Andrzeja Dudy Mateusza Zawistowskiego. W mediach oraz sieci pojawiły się komentarze zarzucające wspieranie różnorakich osób ze względu na układy polityczne i pochodzenie etniczne.

Polska. W ponad 80 miastach rozpoczną się dzisiaj pikiety Konfederacji pod hasłem „Stop nielegalnej imigracji!”, którym niekiedy towarzyszyć będą kontrmanifestacje. W całym kraju zgłoszono niemal 100 zgromadzeń publicznych. Policja apeluje do uczestników manifestacji, by nie łamali prawa. Planowane antyemigranckie zgromadzenia są m.in. w Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku i Lublinie.

Rosja/Chiny/Stany Zjednoczone. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, przyjął chińskie zaproszenie na paradę wojskową w Pekinie, zaplanowaną na wrzesień, z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. Według „The Times” przywódca Chin Xi Jinping planuje jednak zaaranżować trójstronne spotkanie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa. Według gazety w najbliższym czasie Xi Jinping zaprosi prezydenta USA na wrześniowe uroczystości.

Stany Zjednoczone. Elon Musk twierdzi, iż istnieją powiązania prezydenta USA Donalda Trumpa z finansistą oskarżanym o liczne przestępstwa seksualne Jeffreyem Epsteinem. Sam Musk wcześniej już oskarżał Trumpa, po czym się z tego wycofywał. Zapowiedział również budowę nowej formacji politycznej. W mediach społecznościowych napisał: „Naród przemówił. Nowa partia polityczna jest potrzebna w Ameryce, by reprezentować 80 proc. tych pośrodku! I dokładnie 80% osób się (z tym) zgodziło. To przeznaczenie”.

Stany Zjednoczone. USA rozważają możliwość siłowego usunięcia przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przekazania władzy byłemu dowódcy naczelnemu Sił Zbrojnych Ukrainy, a w tej chwili ambasadorowi w Wielkiej Brytanii gen. Wałerijowi Załużnemu. Informacje dziennikarz Seymour Hersh na swoim blogu na platformie Substack, powołując się na źródła w Waszyngtonie. W Polsce informację jako pierwszy podał portal Onet.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przedstawił stanowisko Rosji po wprowadzeniu przez Unię Europejską 18. pakietu sankcji na ten kraj. Jak stwierdził, „każdy nowy pakiet sankcji ma negatywny wpływ na kraje, które do niego przystępują (…) Ta broń jest obosieczna”. Rzecznik Kremla dodał, iż Federacja Rosyjska „przystosowała się do życia w warunkach sankcyjnych”.

Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem – podała agencja TASS, powołując się na biuro prasowe Kremla. Dyrektoriat ds. komunikacji prezydenta Erdogana podał, iż „Władimir Putin potwierdził w rozmowie telefonicznej z przywódcą Turcji, iż jest gotowy szukać rozwiązania trwającego konfliktu na Ukrainie„.

Rosja. Patriarcha Moskwy i Rosji Cyryl I nazwał prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina „przykładem dobrego chrześcijanina”, co spowodowało negatywne komentarze miedzy innymi na Ukrainie i w Polsce. Podczas Boskiej Liturgii w soborze Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu w dniu prawosławnego wspomnienia świętych apostołów Piotra i Pawła powiedział między innymi: „Dla nas ważna jest zmiana, jaka zaszła w życiu kraju, która tak wyraźnie wyraża się w prawosławiu pierwszej osoby naszego państwa. Władimir Władimirowicz nigdy nie wstydzi się chodzić do cerkwi ani uczestniczyć w Świętych Misteriach Chrystusa. To ważne dla całego narodu jako dobry przykład dobrego chrześcijanina (…) przez kilka dekad ateizm był dominującą ideologią w kraju, ale Rosja zdołała przezwyciężyć te trudności i powrócić do religii”. Jego zdaniem w tej chwili „Rosja pod każdym względem stała się zadziwiającym państwem”. Patriarcha Cyryl I zwrócił uwagę na „negatywne tendencje w krajach europejskich”. Dodał, iż „dzisiaj w krajach zachodnich odrzuca się Boga. Kościoły są zamykane”.

Ukraina. Ja poinformowało „Radio Maryja” na swojej stronie internetowej: „Ukraina upamiętniła kolejnego bandytę z UPA. 31 oddzielna brygada zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymała honorowe imię generała-chorążego UPA Łeonida Stupnyckiego”. Decyzję ogłosił przywódca Wołodymyr Zełenski. Łeonid Stupnycki w 1941 roku pełnił funkcję dowódcy Ukraińskiej Policji Pomocniczej w Równem oraz szefa sztabu Siczy Poleskiej. W 1943 roku przeszedł do UPA, gdzie w maju został szefem sztabu Okręgu Wojskowego „Zahrawa” w ramach grupy UPA-Północ, a następnie szefem sztabu całej grupy UPA-Północ. Został zlikwidowany przez NKWD.

Ukraina. Arcymistrz szachowy Siergiej Kariakin został zaocznie skazany na dziewięć lat więzienia. Jak poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), mężczyzna udzielał pomocy Federacji Rosyjskiej i zbierał dla niej fundusze na walkę w Ukrainie. Siergiej Aleksandrowicz Kariakin w przeszłości reprezentował Ukrainę.

Ukraina. Ukraińska szermierka Olga Charłan otwarty list do Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) sprzeciwiający się powszechnemu uczestnictwu Rosjan i Białorusinów w mistrzostwa świata w szermierce, które odbędą się w Gruzji. Podpisali go między innymi obecni i byli sportowcy z Ukrainy, Polski, Niemiec, Estonii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Charłan wcześniej już krytycznie odnosiła się do decyzji o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów w neutralnym statusie na mistrzostwa świata w Tbilisi. Sygnatariusze domagają się dokładnego badania przeszłości zawodników z Rosji i Białorusi pod kontem wspierania działalności władz tych państw. Według niej udział rosyjskich i białoruskich sportowców może mieć „katastrofalne skutki dla naszego sportu”. List z Polski podpisali: Michał Siess, Zuzanna Cieślar, Piotr Kaśków, Karolina Cieślar, Sylwia Matuszak, Igor Pilutkiewicz, Mariusz Wingrowicz, Julia Cieślar, Przemysław Korona, Jan Socha, Cecylia Cieślik, Anna Mroszczak, Adrian Wojtkowiak, Andrzej Rządkowski, Magdalena Pawłowska, Karolina Żurawska, Piotr Szczepanik i Zuzanna Lenkiewicz.

Czechy. Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel podpisał nowelizację kodeksu karnego, która uznaje propagowanie komunistycznej propagandy za przestępstwo, stawiając ją na równi z ideologią nazistowską. Kateřina Konečná z Komunistycznej Partia Czech i Moraw (KPCzM) potępia te działania i mówi o dyskryminacji ludzi nastawionych propokojowo. Komentatorzy i internauci zwracają uwagę, iż czescy komuniści są przeciwnikami NATO, Unii Europejskiej i obecnej polityki Ukrainy.

Słowenia. Szefowa MSZ Słowenii Tanja Fajon poinformowała, iż izraelscy ministrowie Itamar Ben-Gwira i Bezalel Smotricz uznani są w jej kraju za „Persona non grata”. Izraelskich radykałów nie chcą również na swoim terytorium władze Australii, Kanady, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Kolejne państwa zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu wjazdu dla izraelskich polityków.

Watykan. Papież Leon XIV interweniuje u premiera Izraela Beniamina Netanjahu. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało, iż po ataku na Kościół Świętej Rodziny papież odbył rozmowę telefoniczną z premierem Izraela. Strona watykańska napisała: „W rozmowie Ojciec Święty ponownie wezwał do zawarcia rozejmu, wznowienia negocjacji i zakończenia wojny. Wyraził też głębokie zaniepokojenie tragiczną sytuacją humanitarną w Gazie, szczególnie losem dzieci, osób starszych i chorych”. Media izraelskie oceniają postawę papieża Leona XIV jako antyizraelską.

Wielka Brytania. Rząd Wielkiej Brytanii wykluczył możliwość przekazania Ukrainie bojowych wozów piechoty Warrior. Sprzęt, który jest powoli wycofywany przez siły brytyjskie zamiast na front, trafi na złom.

Mołdawia. Mołdawskie portale Nordnews i Agora poinformowały w środę, iż rząd w Kiszyniowie zakupił polskie zestawy rakietowe Piorun. Władze potwierdziły, iż wzmacniają obronę powietrzną kraju, ale odmówiły podania szczegółów.

Niemcy. Niemcy przeprowadziły w zbiorową deportację 81 obywateli Afganistanu. To drugi taki lot i zarazem pierwszy od chwili objęcia urzędu przez Kanclerza Friedricha Merza, który zapowiadał bardziej zdecydowaną politykę migracyjną.

Izrael. Na przestrzeni ostatnich sześciu tygodni w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej w Strefie Gazy zabito 875 Palestyńczyków. Ofiary ginęły w pobliżu punktów organizowanych przez Gaza Humanitarian Foundation (GHF) lub dystrybutorów wody.

Izrael. Około 30 Palestyńczyków zostało zabitych w Strefie Gazy. Korespondenci stacji Al-Dżazira podają, iż siły izraelskie coraz częściej stosują drony z pociskami wypełnionymi gwoździami i odłamkami metali, które eksplodują z dużą prędkością, powodując wewnętrzne krwotoki. Jeden z pocisków uderzył w namioty chroniące wysiedlonych w Mawasi na południu Strefy Gazy – na obszarze wcześniej wyznaczonym jako „strefa bezpieczeństwa”. Jak informuje PAP wśród zabitych są niemowlęta.

Syria. Władze Syrii zawarły zawieszenie broni z druzami w Suwejdzie. W ramach porozumienia armia zobowiązała się do wycofania swych oddziałów z miasta i całej prowincji. W starciach z Beduinami i Druzami zostało zabitych ponad 500 osób. Według Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) w tym samym czasie domy opuściło w tym regionie 79 339 osób. W całej prowincji utrudnione są dostawy elektryczności i wody i dostawy paliwa, które doprowadziły m.in. do paraliżu transportu.

Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna (KRLD). Korea Północna nieoczekiwanie zabroniła obcokrajowcom wstępu do nowo otwartego kurortu Wonsan Kalma, promowanego jako miejsce dla turystów z całego świata – informuje „The Independent”. Dwa dni wcześniej władze zapraszały do odwiedzania kurortu.

Senegal. Francja wycofuje swoje wojska z Senegalu. Paryż przekazał Dakarowi swoją ostatnią bazę wojskową w tym kraju w ramach szerszego procesu wycofywania sił zbrojnych byłego mocarstwa kolonialnego z kontynentu afrykańskiego.

Brazylia. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro będzie nosić bransoletkę elektroniczną. Śledczy obawiają się ucieczki byłego prezydenta z kraju przed zapadnięciem wyroku w jego sprawie. Polityk oskarżony jest o spisek mający na celu przejęcie władzy po przegranych wyborach w 2022 roku.

mp, sp, łj

Idź do oryginalnego materiału