Wmurowano kamień węgielny pod drugi etap projektu, którego celem jest dekarbonizacja Świecia do 2050 r. Modernizacja ciepłowni będzie polegać na budowie kotła biomasowego i dwóch nowych silników kogeneracyjnych. Tym samym Veolia Północ stworzy efektywny system ciepłowniczy dla miasta.
Dzięki ciepłowni biomasowej zapotrzebowanie na węgiel zmniejszy się o 6448 t rocznie, czyli o około 65%. Nowa kotłownia ma zostać wybudowana do końca 2026 r.
Kolejny etap na drodze do zerowych emisji
Grupa Veolia realizuje program strategiczny, w ramach którego planuje całkowite wyeliminowanie paliw kopalnych i osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej.
– Zwiększanie efektywności lokalnych systemów ciepłowniczych, przy jednoczesnym konsekwentnym odchodzeniu od spalania węgla, to odpowiedź Veolii na obecne wyzwania klimatyczne. W działaniach na rzecz środowiska i poprawy efektywności nie ma dla nas kompromisów. Program strategiczny GreenUp to nie tylko dokument, ale realne zobowiązanie wobec klientów, środowiska oraz partnerów – zapewnia Luiz Hanania, prezes zarządu Grupy Veolia w Polsce.
Instalacje spalające biomasę – jedyna taka mapa w Polsce!
Należąca do Veolii Północ ciepłownia w Świeciu jest dekarbonizowana w ramach programu Perła. Pierwszy etap zakończono w 2023 r., kiedy uruchomiono kotłownię gazową opartą o trzy jednostki o mocy 2,8 MW każda. Wmurowany 9 kwietnia kamień węgielny to symbol rozpoczęcia kolejnego etapu – Perła 2.0.
– Kompleksowy projekt dekarbonizacji ciepłowni w Świeciu ma na celu stworzenie efektywnej i czystej instalacji. Nowoczesna instalacja gazowa, kocioł na biomasę i wysokosprawna kogeneracja pozwolą nam stworzyć system, który znacząco ograniczy zużycie węgla na rzecz innych paliw, w tym OZE. Dla mieszkańców Świecia oznacza to czystsze powietrze i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła – mówi Andrzej Walczak, prezes zarządu Veolii Północ.
Kolejna ciepłownia biomasowa w Polsce
W ramach programu Perła 2.0, wybudowany zostanie kocioł wodny opalany biomasą o mocy zainstalowanej 3 MWt wraz z niezbędną infrastrukturą oraz system wysokosprawnej kogeneracji, czyli rozwiązanie umożliwiające jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej. Instalacja kogeneracyjna zostanie oparta o dwa silniki. Pierwszy będzie miał moc 0,999 MWe i 1,1 MWt, a drugi – 1,38 MWe i 1,5 MWt.
– Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i ciepła dla mieszkańców naszego miasta jest jednym z priorytetów dla samorządu w Świeciu. Odejście od węgla, czystsze powietrze, lokalne bezpieczeństwo energetyczne znajdują odzwierciedlenie w strategii Veolii – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
Czytaj też: Zero węgla, 100% biomasy w Częstochowie
Budowa kotła biomasowego jest współfinansowana ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP 2021 – 2027), którym dysponuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego.
– Uruchomienie systemu dofinansowań do produkcji czystej energii w ramach FEdKP było jednym z naszych priorytetów. Warto podkreślić, iż dotacje do tego rodzaju projektów to aż 85% kosztów inwestycji. Cieszę się, iż Veolia, jako jeden z pierwszych podmiotów, skorzystała z tych możliwości. Inwestycja w Świeciu to kolejny krok w realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju, która łączy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Źródło i zdjęcie: Veolia Północ