Polska. Kanadyjska firma Sulliden Mining Capital Inc. nabyła 5,2 proc. udziałów w polskich złożach niklu, cynku i ołowiu. Inwestycja dotyczy złóż uznanych wcześniej za nieopłacalne – informuje Biznes Alert. Złoża te, zlokalizowane są w Szklarach i Dąbrówce Wielkiej. Szklary to złoże laterytu niklu z zasobami szacowanymi na 32,9 mln ton, a Dąbrówka Wielka to złoże cynku i ołowiu z zasobami wynoszącymi 22,4 mln ton. Biznes Alert wskazuje, iż Kanadyjczycy planują dokonać 27 odwiertów. Według związkowców Kanadyjczycy chcą również wykupić dwie huty w Polsce. Wartość nabytych udziałów w złożach Biznes Alert szacuje na ok. 300 mln dolarów.
Polska. Były premier Leszek Miller przypomniał, iż Antoni Macierewicz już w dniu 2 grudnia 2016 roku podpisał umowę między rządami Polski i Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności, obejmującą w art. 12 „nieodpłatne przekazanie uzbrojenia, produktów podwójnego zastosowania i mienia niebojowego pochodzącego z zasobów sił zbrojnych jednej ze Stron”.
Polska. Żandarmeria zaplombowała magazyny wojskowe. Portal Onet podaje, iż powodem są masowe kradzieże mundurów. Portal informuje, iż powołani do służby żołnierze z magazynów są odsyłani z kwitkiem. Nie ma też w co ubrać wojskowych i rezerwistów.
Polska. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) odmówiła zarejestrowania Pawła Tanajno ( Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców) i Romualda Starosielca (Ruch Naprawy Polski) jako kandydatów na prezydenta.
Polska. Znamy pełną i ostateczną listę zarejestrowanych kandydatów na prezydenta polski wygląda następująco:
Artur Bartoszewicz (ekonomista),
Magdalena Biejat (Nowa Lewica),
Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej),
Szymon Hołownia (Polska 2050 -Trzecia Droga-PSL),
Marek Jakubiak (Wolni Republikanie),
Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju),
Sławomir Mentzen (Konfederacja Wolność i Niepodległość),
Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość),
Joanna Senyszyn (b. SLD),
Krzysztof Stanowski (założyciel Kanału Zero),
Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska),
Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy),
Adrian Zandberg (Razem).
Polska. Wielka Konwencja Wyborcza Grzegorza Brauna w Krakowie. Na oficjalnej stronie kandydata z ramienia Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Polski czytamy: „Setki Polaków z całej Polski zgromadziły się w królewskim mieście, by wspólnie wesprzeć kampanię prezydencką Grzegorza Michała Brauna”. Na sali obecny był lider Kamratów Wojciech Olszański, Janusz Korwin-Mikke, Sebastian Pitoń, Stanisław Michalkiewicz czy Witold Listowski. Obecny był również kandydujący na ten sam urząd co Grzegorz Braun znany dziennikarz Krzysztof Stanowski.
Polska. Poseł Ryszard Petru (Polska 2050) uważa, iż służby powinny sprawdzić, „kto finansował zebranie 100 tys. podpisów” pod kandydaturą lidera RDiP Macieja Maciaka. Petru powiedział: „Jego prorosyjskie wypowiedzi były szokujące. Z senatorem Markiem Borowskim mieliśmy w Radzie Europy debatę na temat wpływu rosyjskich na wybory w poszczególnych krajach. Po raz pierwszy widzieliśmy człowieka, który ewidentnie miał prorosyjskie poglądy, reprezentował tamto stanowisko.”
Polska. W całym kraju odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Dynowie złożył kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen.
Polska. Redaktor naczelny „Myśli Polskiej” Jan Engelgard napisał: „Od wielu lat Katyń jest dla polskich polityków narzędziem uprawiania polityki „na odcinku rosyjskim”. Już samo to jest procederem obrzydliwym, urągającym pamięci ofiar (…) Było do przewidzenia, iż Tusk nawiąże przy okazji rocznicy katyńskiej do Ukrainy, mimo iż nie ma to żadnego odniesienia historycznego. Robią tak wszyscy polscy politycy, którzy każdą rocznicę, czy to 17 września, czy Katynia, czy powstania warszawskiego – wykorzystują do lansowanie tez ukraińskiej propagandy. Donald Tusk mógł powstrzymać się z odniesieniami do Sum, skoro na temat tego wydarzenia mamy sprzeczne informacje. choćby według ukraińskich deputowanych, w Sumach odbywało się w centrum miasta huczne wręczanie odznaczeń ukraińskim żołnierzom, uczestnikom operacji w obwodzie kurskim. Nie po raz pierwszy ukraińskie dowództwo naraża ludność cywilną na takie ataki, a to kiedy urządza w teatrach i hotelach szkolenia operatorów dronów czy zloty z udziałem zagranicznych najemników. Potem można cynicznie obwieścić na cały świata, iż Rosja atakuje hotele, teatry, szpitale, żłobki, teraz zaś „modlących się w cerkwi”. Powtarzanie tez ukraińskiej propagandy w rocznicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej jest moralnie naganne, by nie powiedzieć obrzydliwe. To przez cały czas polityczny taniec na grobach.”
Polska. W Pszowie na Górnym Śląsku spłonił trzypiętrowy hostel. W akcji gaśniczej i poszukiwawczej uczestniczyło 120 strażaków przy wykorzystaniu 34 samochodów pożarniczych. Nie żyje pięć osób.
Stany Zjednoczone. Specjalny wysłannik prezydenta Trumpa d/s Ukrainy Keith Kellogg, zasugerował w rozmowie z dziennikiem „Timesem”, iż jednym z możliwych scenariuszy porozumienia pokojowego może być podział Ukrainy na wzór powojennego Berlina. Kellogg stwierdził w opublikowanym wywiadzie, iż wojska brytyjskie i francuskie mogłyby stacjonować na Zachodniej Ukrainie jako „siły bezpieczeństwa”. Rosjanie pozostaliby na Wschodniej Ukrainie, a między nimi znalazłaby się strefa zdemilitaryzowana. Dopiero kolejna byłaby utworzona przez wojska Ukrainy [Środkowa Ukrainie]. Keith Kellogg podkreślił, iż „USA nie wyślą na Ukrainę swoich wojsk”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump powiedział: „Myślę, iż sprawy ukraińsko-rosyjskie mogą iść dobrze i niedługo się o tym przekonacie. Wiecie, jest taki moment, w którym trzeba albo się poddać, albo zamknąć. Zobaczymy, co się stanie, ale myślę, iż idzie dobrze”. Wcześniej prezydent Donald Trump oświadczył: „Rosja musi się ruszyć. Zbyt wielu ludzi umrze, tysiące tygodniowo, w strasznej i bezsensownej wojnie. Wojnie, która nigdy nie powinna się wydarzyć i nie wydarzyłaby się, gdybym był prezydentem!”.
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Wszystko idzie bardzo dobrze. Faktem jest, iż ożywienie relacji od podstaw jest bardzo trudnym zadaniem wymagającym bardzo intensywnych wysiłków dyplomatycznych i innych”.
Rosja. Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział: „Jedyny sposób na rozwiązanie problemu i ustanowienie długotrwałego pokoju, to usunięcie przyczyn źródłowych. Prezydent Donald Trump był pierwszym i jak dotąd, myślę, prawie jedynym wśród zachodnich przywódców, który wielokrotnie, z przekonaniem, kilkakrotnie, stwierdził, iż wciągnięcie Ukrainy do NATO było ogromnym błędem. To jest jedna z przyczyn źródłowych.”
Rosja. W 2022 roku kandydat na prezydenta Polski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Karol Nawrocki jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) przygotował listę ok. 60 pomników Armii Czerwonej, które zostały wyburzone. Usuwano również pomniki lewicowych formacji zbrojnych walczących z hitlerowcami i banderowcami. Jak przewidywała „Myśl Polska” spotkało się to z ripostą z strony Federacji Rosyjskiej. Wirtualna Polska poinformowała, iż od listopada 2022 roku w Rosji usunięto kilkanaście pomników i tablic upamiętniających polskich obywateli.
Ukraina. Trwa spór na linii USA-Ukraina dotyczący zawarcia umowy tzw. surowcowej. Pojawiły się w konserwatywnych mediach amerykańskich informacje, iż perspektywy przełomu w negocjacjach pozostają bardzo nikłe nikłe. Dobrze poinformowany blogiem występujący pod inicjałami TChT piszę, iż powodem są wcześniejsze zobowiązania przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego złożone prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Informacje te jednak nie zostały zweryfikowane.
Ukraina. Jak informuje Telewizja Trwam Francja i Wielka Brytania chcą znacznie przyspieszyć planowanie dotyczące rozmieszczenia kontyngentów pokojowych na Ukrainie. Premier Estonii Hanno Pevkur w rozmowie z Radiem Swoboda ujawnił, iż znacznie więcej niż sześć państw chce rozmieścić swoje „siły pokojowe” na Ukrainie.
Ukraina. The Guardian” podał, iż Stany Zjednoczone żądają kontroli nad kluczowym gazociągiem przesyłającym rosyjski gaz przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej w ramach przygotowywanej umowy dotyczącej minerałów. Negocjacje umowy stają się coraz bardziej zacięte. Najnowszy projekt USA jest bardziej „maksymalistyczny” niż pierwotna wersja z lutego, która proponowała przekazanie Waszyngtonowi metali rzadkich o wartości 500 mld dolarów, a także ropy i gazu.
Ukraina. „Financial Times” i Bloomberg piszą, iż „Stany Zjednoczone zażądały od Ukrainy renegocjacji uzgodnionego wcześniej, ale niepodpisanego tekstu porozumienia o surowcach. Nowa wersja proponowana przez USA ma umożliwić Waszyngtonowi jeszcze szerszą kontrolę nad eksploatacją, sprzedażą i czerpaniem zysków z eksploatacji ukraińskich złóż surowców naturalnych.
Ukraina. Atak rakietowy na Sumy. Ekspert wojskowy Krzysztof Podgórski napisał: „Wojska rosyjskie dzięki dwóch rakiet balistycznych systemu 9K720 Iskander M z głowicami odłamkowo burzącymi zaatakowały budynki Centrum Konferencyjnego Państwowego Uniwersytetu w Sumach. Jedna rakieta Iskander trafiła dokładnie w cel, druga chybiła o ok. 15 metrów, trafiając w przestrzeń ulicy”. Radio Maryja podało, iż w ataku zginęło 34 cywilów, w tym dwoje dzieci. W Sali Kongresowej na która przeprowadzono atak w/g informacji ukraińskich, odbywała się uroczystość wręczania orderów i nagród żołnierzom ukraińskim. „Na Ukrainie, zaapelowano do dowódcy ukraińskiej armii generała Ołeksandra Syrskiego, aby nie organizować tego typu uroczystości w pobliżu frontu, gdyż rosyjski wywiad namierza takowe i przekazuje informacje wojskom rakietowym, które w/w skupiska wojsk atakują.” Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Uderzenie wymierzone było w centrum miasta. W Niedzielę Palmową. Tylko absolutnie podły plugawiec mógł to zrobić”. Do ataku odniósł się prezydent USA Donald Trump. Podczas rozmowy na pokładzie Air Force One powiedział: „Powiedziano mi, iż Rosjanie popełnili błąd. Ale uważam, iż to okropna rzecz”. Atak potępił wysłannik ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg, który na platformie X napisał, iż atak „przekracza wszelkie granice przyzwoitości”. Sekretarz stanu Marco Rubio złożył kondolencje z powodu „przerażającego” ataku, podkreślając, iż jest to „tragiczne przypomnienie” o potrzebie zakończenia wojny.
Ukraina. Ukrywający się pod inicjałami DP dziennikarz Onetu ujawnił, iż Ukraina jako piąty kraj świata ma na swoim wyposażeniu niezwykle kosztowny system laserowy „Trójząb”. Według najnowszego komunikatu ukraińskiej armii „Trójząb” może: niszczyć drony szturmowe, bomby, pociski manewrujące i balistyczne na odległość do 3 km, niszczyć drony, śmigłowce i samoloty do 5 km i optycznie tłumić cele powietrzne choćby do 10 km. Informacje te potwierdził dowódca Sił Systemów Bezzałogowych Wadym Sucharewski.
Ukraina. Kolejne protesty na Ukrainie. Przed Szpitalem Specjalistycznym z Żytomierzu zebrało się około 300 osób, wśród nich pracownicy i pacjenci, którzy sprzeciwili się reorganizacji oddziału neurologicznego. Protest osiągnął apogeum, gdy demonstranci wrzucili go do kosza na śmieci pełniącego obowiązki dyrektora generalnego szpitala Serhijusza Demusa. Interweniowały służby porządkowe.
Niemcy. Analityk i dziennikarz Thomas Schmid w „Die Welt” pisze o oczekiwaniach Niemców względem Rosji. „Rosnąca część społeczeństwa uważa, iż nie Rosja, ale NATO jest odpowiedzialne za wojnę w Ukrainie. Wcale nie mała liczba Niemców popiera Trumpa dlatego, iż zaczął niszczyć liczące 80 lat relacje transatlantyckie (…) Ponad jedna trzecia Niemców głosuje dziś na partie, które opowiadają się za możliwie dobrymi relacjami z imperium Putina i które nastawione są co najmniej sceptycznie do zachodnich demokracji”. Dalej w tekście czytamy: „Wielu Niemców bagatelizuje różnice między państwem prawa a dyktaturą i podziwia Rosję za to, iż rzekomo panuje tam porządek.”
Węgry. Stronnicy promocji tęczyzmu nie odpuszczają. Kilka tysięcy – przede wszystkim młodych – ludzi wyszło na ulicę Budapesztu sprzeciwiając się z wprowadzonego przez władze zakazu marszów równości.
Wielka Brytania. Londyn przygotowuje się do nacjonalizacji spółki British Steel, należącej do chińskiej grupy Jingye. Obie izby brytyjskiego parlamentu poparły propozycję rządu dotyczącą przejęcia przez państwo kontroli nad firmą British Steel. Posłowie zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by uniemożliwić chińskiemu właścicielowi spółki, wygaszenie dwóch ostatnich pieców hutniczych w kraju. Premier Keir Starmer powiedział: „Na szali będzie przyszłość British Steel, na szali będą miejsca pracy, inwestycje, wzrost, nasze bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe”.
Włochy. Zyskująca poparcie kandydatka na burmistrza miasta Tarent Anna Luce D’Amico okazała się postacią wykreowaną przez sztuczną inteligencję. Eksperymentalny projekt powstał dzięki specjalistom zajmującym się komunikacją publiczną oraz polityczną.
Izrael. Agencja Reutera poinformowała, iż dwie izraelskie rakiety uderzyły w niedzielę w główny szpital w mieście Gaza, niszcząc oddział ratunkowy i izbę przyjęć oraz uszkadzając inne struktury budynku. Służby medyczne szpitala ewakuowały pacjentów po tym, jak jedna osoba otrzymała telefon od kogoś, kto ostrzegł personel szpitala przed atakiem na krótko przed jego przeprowadzeniem. Izrael twierdzi, iż Hamas wykorzystał struktury cywilne, a jego bojownicy regularnie przebywają w szpitalach i ośrodkach opiekuńczych w Strefie Gazy.
Afganistan. Przywódca talibów Hibatullah Achundzada stwierdził: „Musimy całkowicie przyjąć islam. Islam nie ogranicza się tylko do kilku rytuałów; jest to kompleksowy system wszystkich boskich nakazów”. Sąd Najwyższy Afganistanu orzekł, iż czterech mężczyzn jest winnych morderstwa. Wyrok śmierci został wydany po tym, jak rodziny domniemanych ofiar odmówiły udzielenia mężczyznom amnestii. Egzekucje przeprowadzono na stadionach sportowych. Egzekucję potępiła ONZ i UE.
Peru. W wieku 89 lat zmarł powieściopisarz, eseista, dziennikarz i polityk Mario Vargas Llosa. Pisarz był laureatem literackiej Nagrody Nobla. W 1990 Mario Vargas Llosa kandydował w wyborach na prezydenta Peru z ramienia liberalnego Ruchu Wolności. Do jego największych dzieł należą „Miasto i psy” i „Rozmowa w katedrze”.
łj
Zdjęcie za stroną fb Grzegorza Brauna.