

Rządząca koalicja od czasu przegranych wyborów prezydenckich pogrążyła się w problemach. Największym z nich jest kwestia rekonstrukcji rządu, którą zapowiedział Donald Tusk. Koalicjanci nie chcę tracić swoich resortów, choć premier chciałby odchudzić rząd.
Dodatkowo nieoficjalne informacje wskazują, iż Szymon Hołownia chciałby zachować stanowisko marszałka Sejmu, choć umowa koalicyjna zakłada, iż w połowie kadencji zmienić ma się z liderem Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. W ostatnich dniach wyszło również na jaw nocne spotkanie Hołowni z ważnymi politykami PiS.
Wszystko to nie wpływa dobrze na partyjne sondaże. Kilkupunktowe spadki w różnych sondażach zanotowała po wyborach prezydenckich Koalicja Obywatelska. Rozpadła się Trzecia Droga — PSL i Polska 2050 nie chcą już iść razem w kolejnych wyborach. Obie partie, jak wynika z sondaży, mogą mieć jednak problem z przekroczeniem progu wyborczego. kilka lepiej wygląda sytuacja Lewicy, która weszłaby do Sejmu, jednak poparcie tej partii, to tylko parę punktów powyżej progu.
Czy PiS po wyborach wróci do władzy?
Pracownia SW Research postanowiła zapytać Polaków, czy uważają, iż PiS przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. Odpowiedzi mogą nie napawać optymizmem rządzącą koalicję. Aż 48,8 proc. ankietowanych uważa, iż po kolejnych wyborach PiS wróci do władzy.
Tylko 26,1 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Z kolei 25,1 proc. udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.
Ci ciekawe, powrót PiS do władzy przewidują najbardziej osoby w wieku do 24 lat. Wśród tej grupy uważa tak 52,7 proc. ankietowanych. Z kolei na drugiej stronie skali są osoby powyżej 50 lat. Wśród nich w taki scenariusz wierzy 46,6 proc.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 1-2 lipca 2025 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI — Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 804 ankiety z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy — próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.