To oficjalne. 100 tysięcy emerytów w Polsce zyska wyższe świadczenia. Nie trzeba składać wniosku

7 godzin temu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany przez resort pracy, za pomocą którego wielu polskich seniorów już niebawem będzie otrzymywać wyższe świadczenia. W grupie tej znajdą się osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w określonych latach. Przewidywana średnia wysokość podwyżek to 220 zł.
Wydawać by się mogło, iż miesiąc przejścia na emeryturę nie powinien mieć wpływu na to, jak wysokie świadczenie będzie nam wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, w praktyce bywa z tym różnie i polscy seniorzy mogą dostawać mniej tylko dlatego, iż nie złożyli wniosku miesiąc wcześniej lub później. Szczególnie duża niesprawiedliwość z tym związana dotyczyła osób, które uzyskały status emeryta w czerwcu w latach 2009-2019. Teraz ma się to zmienić.


REKLAMA


Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"


Emerytury czerwcowe od 2009 roku były niższe niż w innych miesiącach. Duża grupa seniorów traciła przez niesprawiedliwe przepisy
Emerytury czerwcowe to potoczne określenie świadczeń osób urodzonych po 1948 roku, które zostały przyznane w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem. Dotyczy to zatem kobiet urodzonych w latach 1949-1959 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-1954. Jak wyjaśnia port Infor, w tych przypadkach emerytura była zaniżana, ponieważ ZUS przy wyliczeniach stosował wskaźnik waloryzacji rocznej, który zwykle jest niższy niż suma wskaźników waloryzacji kwartalnej, stosowana dla emerytów "majowych" czy "kwietniowych". W rezultacie emeryci "czerwcowi" byli stratni o choćby 200-300 złotych. Problem ten rozwiązała częściowo ustawa z 2021 roku, zgodnie z którą w takich sytuacjach stosuje wskaźnik dla maja danego roku. Objęła ona jednak tylko przyszłych świadczeniobiorców. Pechowe roczniki z przytoczonych przedziałów musiały czekać na sprawiedliwość aż do teraz. Co więc dokładnie się zmieni?
Zobacz też: Latami dostawał za małą emeryturę. Nie miał o tym pojęcia. Nie był jedyny


Kiedy wyrównają emerytury czerwcowe? ZUS będzie wypłacać pieniądze za kilka miesięcy
Jak informuje Ministerstwo Pracy, 8 lipca 2025 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu wysokości świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Przedstawiona w nim propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczy zarówno emerytur, jak i rent rodzinnych po ubezpieczonych, których świadczenie zostało ustalone w tym samym okresie. Nowe świadczenie zostanie ustalone z wykorzystaniem wskaźnika waloryzacji składek dla maja danego roku, jeżeli takie rozwiązanie okaże się korzystniejsze dla emeryta. Następnie tak wyliczona emerytura będzie zwaloryzowana i w ten sposób ZUS ustali ostateczną wysokość świadczenia. Co ważne, nie będzie ono mogło być niższe od obecnego. Według szacunków resortu pracy zmiany te obejmą około 103 tysiące osób, a przeciętna podwyżka wyniesie około 220 złotych.
Przeliczenie emerytur czerwcowych nastąpi z urzędu, więc seniorzy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych kroków. Portal Forsal.pl podkreśla, iż ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku, ale wyższa emerytura będzie obowiązywać już od 1 lipca 2025 roku. Wyrównania mają być wypłacone do końca marca 2026 roku, co oznacza, iż jednorazowo może do nas trafić wyrównanie za okres dziewięciu miesięcy. Niestety wyrównania nie obejmą wcześniejszych lat, o czym mówiło się już w minionych miesiącach. Bardziej szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału