„To tak naprawdę bezpieczeństwo Polski”. W tej sprawie sztaby był zgodne

news.5v.pl 4 godzin temu

W trakcie Debaty Sztabów na antenie Polsat News prowadzący Piotr Witwicki zapytał przedstawicieli sztabów wyborczych o to, na czym w najbliższych miesiącach powinno polegać zaangażowanie Polski w konflikt na Ukrainie i na ile Polska powinna w tej chwili pomagać Ukrainie.

Reprezentanci poszczególnych kandydatów stwierdzili zgodnie, iż Polska nie powinna wziąć udziału w wojnie w Ukrainie, a przy tym nie powinna wysłać tam swoich żołnierzy.

Debata sztabów. Przedstawiciele kandydatów zgodni w sprawie Ukrainy

Paweł Śliz ze sztabu Szymona Hołowni podkreślił jednak, iż „albo będziemy Ukrainie pomagać, co Polska czynnie robi od pierwszych dni wojny, albo kiedyś naszą krwią będziemy płacić za niebezpieczeństwo”.

ZOBACZ: Spięcie o kawalerkę Karola Nawrockiego. „Pani posiada cztery mieszkania”

– Bezpieczeństwo Ukrainy to tak naprawdę bezpieczeństwo Polski – zaznaczyła z kolei Marcelina Zawisza ze sztabu Adriana Zandberga. Z kolei zdaniem Przemysława Wiplera należy zakończyć przywileje dla Ukraińców w Polsce.

Podobne zdanie w sprawie Ukrainy padło również z ust Tobiasza Bocheńskiego. Reprezentant Karola Nawrockiego powiedział, iż „pomoc Ukrainie była konieczna i potrzebna”. – (Karol Nawrocki – przyp. red.) będzie rozmawiał o takich rozejmach i pokojach, które mają przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo obywatelom Rzeczypospolitej – podkreślił polityk.

– Ważne jest, byśmy wspierali jej bezpieczeństwo – zgodziła się także w kwestii Ukrainy Monika Rosa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Szefowa sztabu wyborczego Magdaleny Biejat Anna Górska stwierdziła, iż Polska powinna prowadzić politykę, która „zmusi Putina do ustępstw i do tego, żeby wojna skończyła się na takich zasadach, jakie będą korzystne dla Ukrainy i dla Europy”.

Przedstawiciele sztabów o zbrojeniach: Powinny być wydawane w Polsce

Reprezentantów poszczególnych sztabów wyborczych zapytano również o to, skąd wziąć środki na wydatki zbrojeniowe.

– Bezpieczeństwo to nie tylko czołgi, helikoptery, samoloty i broń (…) To jest również np. bezpieczeństwo lekowe – zauważyła natomiast Marcelina Zawisza ze sztabu Adriana Zandberga.

ZOBACZ: Dlaczego Sławomir Mentzen ucieka na hulajnodze? Padła odpowiedź

– Obok Karola Nawrockiego stoi sztab ludzi, który zabezpieczył zbrojenia w ciągu ostatnich lat – powiedział Tobiasz Bocheński, reprezentant sztabu kandydata popieranego przez PiS.

– Zmieniamy także ustawę dotyczącą przetargów publicznych właśnie dlatego, aby przemysł obronny mógł skorzystać z polskich przedsiębiorców (…) Tarcza Wschód jako najważniejszy projekt finansowany będzie także z pieniędzy Unii Europejskiej – zaznaczyła Monika Rosa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Przedstawiciel sztabu Szymona Hołowni Paweł Śliz nawiązał w trakcie odpowiedzi do programu kandydata „50-10-50”, który dotyczy przemysłu obronnego. – 50 proc. wydatków na obronność musi zostać w Polsce, 10 – Polska musi być w top 10 największych eksporterów broni na cały świat i 50, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa to musi być spółka, która będzie w pierwszej pięćdziesiątce największych firm na świecie zbrojeniowych.

– Pandemia pokazała, iż wspólnie możemy kupować lepsze rzeczy i taniej – stwierdziła z kolei Anna Górska ze sztabu Magdaleny Biejat.

wb / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału