
1. Nominacje generalskie. Trzaskowski skomentował przemówienie prezydenta Dudy
Trzaskowski odniósł się również w niedzielę do słów prezydenta z 2 maja. Duda, wręczając awanse generalskie, powiedział wówczas, iż to wielka odpowiedzialność i „wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej”. Jak stwierdził, „gdyby coś stało się z Rzeczpospolitą”, gdyby nastąpiła inwazja, której nie uda się odeprzeć, to „nikt nie będzie pamiętał nazwisk zwykłych żołnierzy czy prostych oficerów”.
Ale nazwiska generałów będą pamiętane. Przez długie dziesięciolecia
– dodał.
Kandydat KO na prezydenta przyznał, iż zasmuciło go to, iż prezydent powiedział, iż – w sytuacji ataku na Polskę – „nikt nie będzie pamiętał nazwisk zwykłych żołnierzy czy prostych oficerów”, ale nazwiska generałów będą pamiętane przez długie dziesięciolecia.
Trzaskowski ocenił, iż słowa Dudy to wielki błąd i brak szacunku dla tych, którzy przez stulecia walczyli o naszą wolność. Kandydat wyraził nadzieję, iż prezydent skupił się na generałach, „ale jak ochłonie, to nigdy nie zapomni o żołnierzach, oficerach naszej wolności”.
Według niego każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek. Dodał, iż szczególnie istotne jest to właśnie w Lubelskim, na Podlasiu, na Podkarpaciu, gdzie – jak określił – są wrota do Europy.
Tutaj przebiega granica między dwoma różnymi światami. O tym trzeba pamiętać. I tej granicy pilnują właśnie polscy żołnierze
– wskazał Trzaskowski.
Trzaskowski zaapelował też, by pamiętać o wartościach zasadniczych – uprzejmości, solidarności i uważności, jak również o przejrzystości.
Tutaj zwracam się do swojego konkurenta: tak, trzeba publikować swoje oświadczenia majątkowe, nie należy niczego ukrywać. Nawet, jak ktoś zapomina o barwach narodowych, o tym, ile ma mieszkań, przychodzi moment opamiętania. Przychodzi taki moment, w którym my wszyscy możemy zademonstrować swoją otwartość i właśnie to, iż nie mamy absolutnie nic do ukrycia
– stwierdził.
2. „Potrzebujemy prezydenta, który nie ma nic do ukrycia”
W jego opinii obywatele RP potrzebują prezydenta, który jest przejrzysty i nie ma nic do ukrycia. Jak zaznaczył, on sam jest gotów na odpowiedź na każde pytanie i dokładnie tego samego wymaga od wszystkich konkurentów w debacie politycznej.
Pełnej otwartości i odwagi do tego, żeby odpowiadać na każde pytanie
– zwrócił uwagę kandydat KO na prezydenta.
Portal Onet napisał kilka dni temu, iż popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki jest – wbrew deklaracjom – właścicielem dwóch mieszkań, a nie jednego. Według rzeczniczki Nawrockiego Emilii Wierzbicki wszystkie informacje ws. posiadanych mieszkań Nawrocki zawierał od lat w oświadczeniach majątkowych.
Trzaskowski podkreślał również w niedzielę znaczenie momentów historycznych, które tworzyły wspólnotę narodową i wzmacniały nasz naród.
Jak byliśmy razem, to zawsze byliśmy silni
– podkreślił kandydat.
Wśród przykładów wymienił m.in. koronację Bolesława Chrobrego, Unię Lubelską, Konfederację Warszawską.
Według niego polscy obywatele nigdy nie byli tak bardzo podzieleni, jak dzisiaj. W jego opinii potrzeba prezydenta, który będzie prezydentem wszystkich Polaków, a nie „tylko jednego plemienia”.
Potrzebujemy ręki wyciągniętej do dialogu. Już dosyć tych, którzy budują politykę tylko na podziałach, tylko na złych emocjach i traktują politykę, jak ring bokserski. Dzisiaj musimy być razem i musimy odbudowywać poczucie wspólnoty, zaufania i szacunku
– stwierdził kandydat.
3. Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura – 1 czerwca.