UE testuje aplikację do weryfikacji wieku użytkowników online

dou.eu 6 godzin temu

Komisja Europejska rozpoczęła pilotaż aplikacji do weryfikacji wieku w pięciu krajach: Danii, Grecji, Hiszpanii, Francji i Włoszech. Narzędzie ma pomóc platformom internetowym w skuteczniejszej ochronie małoletnich i spełnianiu wymagań wynikających z Aktu o usługach cyfrowych (DSA), – informuje Komisja Europejska.

Weryfikacja wieku i ochrona prywatności

Prototyp aplikacji umożliwia potwierdzenie pełnoletniości użytkownika bez ujawniania dokładnego wieku lub tożsamości. Komisja podkreśla, iż rozwiązanie spełnia wysokie standardy prywatności i może zostać zintegrowane z krajowymi systemami lub działać jako niezależna aplikacja. W przyszłości technologia ta ma być kompatybilna z Europejskim Portfelem Tożsamości Cyfrowej (eID), którego wdrożenie planowane jest do końca 2026 roku.

Wytyczne dla platform internetowych

Równolegle z testami aplikacji Komisja opublikowała nowe wytyczne dotyczące ochrony małoletnich w sieci. Zawierają one zalecenia dla platform, m.in. w zakresie ograniczania kontaktu z nieznajomymi, przeciwdziałania uzależniającemu designowi (takiego jak streaki czy powiadomienia o przeczytaniu wiadomości), zmniejszania ryzyka cyberprzemocy oraz kontroli nad rekomendowaną treścią. Zaleca się również, aby konta dzieci były domyślnie prywatne, a funkcje pozwalające na pobieranie ich treści — zablokowane.

Dalsze kroki i nowe obowiązki

Choć DSA nie narzuca konkretnych metod weryfikacji wieku, platformy cyfrowe są zobowiązane do ochrony rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci. Komisja zapowiedziała, iż aplikacja może w przyszłości stać się obowiązkowa m.in. dla serwisów dla dorosłych. Już teraz realizowane są dochodzenia wobec Pornhub, Stripchat, XNXX i XVideos z powodu niewystarczającej ochrony nieletnich. W kolejnych miesiącach testy aplikacji będą kontynuowane we współpracy z państwami członkowskimi i operatorami platform.

Temat cyfrowej dojrzałości poruszaliśmy wcześniej w kontekście poparcia Meta dla wspólnego wieku dostępu do usług online w UE oraz propozycji ustandaryzowanej weryfikacji wieku na poziomie systemowym.

Idź do oryginalnego materiału