"USA przedstawiają Chinom ultimatum w sprawie Kanału Panamskiego Szef Pentagonu ogłosił serię „śmiałych kroków” w celu „zabezpieczenia” kluczowego szlaku wodnego"

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth inauguruje nowe, finansowane przez wojsko USA obiekty w Panamie, 8 kwietnia 2025 r. © AP / Matias Delacroix

Stany Zjednoczone obiecały „odzyskać” Kanał Panamski spod chińskich wpływów i rozpoczęły serię rozmieszczeń wojskowych i wspólnych ćwiczeń z Panamą, aby wzmocnić to zobowiązanie, zgodnie ze słowami sekretarza obrony Pete'a Hegsetha.
Szef Pentagonu wziął udział we wtorek w inauguracji nowego, finansowanego przez USA doku w bazie morskiej Vasco Nunez de Balboa, reklamując obiekt jako symbol „wspólnego zaangażowania w bezpieczeństwo kanału”, po wielokrotnych groźbach prezydenta USA Donalda Trumpa o „odzyskaniu” kluczowego szlaku wodnego. „Chiny nie zbudowały tego kanału.

Chiny nie obsługują tego kanału.

I Chiny nie będą uzbrajać tego kanału w broń” — powiedział Hegseth w swoim przemówieniu.

„Razem odzyskamy Kanał Panamski spod wpływów Chin.

I zrobimy to wraz z innymi zdolnymi, podobnie myślącymi sojusznikami i partnerami.
Tak wygląda pokój poprzez siłę”. Na początku tego roku prezydent USA odmówił wykluczenia użycia siły militarnej w celu przejęcia kontroli nad kanałem, stwierdzając, iż wszystkie opcje są na stole, aby chronić interesy „bezpieczeństwa narodowego”.

W zeszłym miesiącu Trump podobno nakazał Pentagonowi „zapewnienie wiarygodnych opcji militarnych w celu zapewnienia uczciwego i nieograniczonego dostępu wojskowego i handlowego USA”. Hegseth potwierdził, iż wiele okrętów marynarki wojennej USA, zasobów straży przybrzeżnej i samolotów zostało od tego czasu rozmieszczonych w Panamie i wokół niej w ramach „śmiałych pierwszych kroków w celu ożywienia więzi obronnych i bezpieczeństwa między naszymi krajami”. W tej chwili amerykańskie jednostki wojskowe biorą udział we wspólnych ćwiczeniach, planowaniu i innych formach współpracy z naszymi panamskimi partnerami zarówno po stronie atlantyckiej, jak i pacyficznej kanału. Wśród amerykańskich zasobów wojskowych w tej chwili działających w Panamie znajdują się krążowniki rakietowe USS Chosin i USS Normandy, a także USCGC Kimball, wysokowydajny kuter straży przybrzeżnej USA.

Ponadto samoloty Korpusu Piechoty Morskiej USA i Marynarki Wojennej biorą udział w dwustronnych ćwiczeniach mających na celu poprawę koordynacji powietrznej i morskiej. Hegseth powtórzył ostrzeżenie Waszyngtonu o „ciągłych zagrożeniach” wynikających z kontroli Chin nad otaczającą infrastrukturą i oskarżył Pekin o wykorzystywanie dźwigni ekonomicznej do gromadzenia informacji wywiadowczych.

„Chińskie firmy przez cały czas kontrolują krytyczną infrastrukturę w rejonie kanału.

Daje to Chinom potencjał do prowadzenia działań obserwacyjnych w całej Panamie” — twierdził. Panamscy urzędnicy wcześniej odrzucili twierdzenia i groźby Trumpa, podczas gdy Władze Kanału Panamskiego utrzymują, iż kanał jest obsługiwany wyłącznie przez Panamczyków, bez dowodów potwierdzających twierdzenia o chińskiej kontroli.

Prezydent Jose Raul Mulino oświadczył, iż kanał jest częścią „niezbywalnego dziedzictwa” Panamy i podkreślił, iż kraj zachowuje pełną kontrolę nad jego operacjami. Jednak po tym, jak sekretarz stanu USA Marco Rubio osobiście wręczył Panamie ultimatum Trumpa w lutym, Mulino poszedł na ustępstwo wobec Waszyngtonu, odmawiając odnowienia porozumień z Chinami z 2017 r. w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku Pekinu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/615418-panama-canal-china-hegseth/

Idź do oryginalnego materiału