W tym polskim mieście żyje się najdłużej. "Zrobiliśmy wykres i oniemieliśmy ze zdumienia"

1 tydzień temu
Zdjęcie: DimaBerkut/Istock.com


Z tablic GUS wynika, iż statystycznie Polacy żyją coraz dłużej. Choć takie prognozy obejmują cały kraj, niektóre regiony zasługują na szczególne wyróżnienie. Istnieje miejsce, o którym już od 2019 roku mówi się jako o lokalnej "niebieskiej strefie". Na czym polega ten fenomen długowieczności? "Moja mama ma 100 lat i wciąż jest samodzielna".
"Niebieskimi strefami" nazywane są regiony, w których wiele osób dożywa co najmniej 100 lat. Są to również miejsca z najwyższą przewidywaną długością życia. W 2024 roku informowaliśmy, iż w tym przypadku na tle wszystkich państw wyróżnia się Japonia, gdzie odnotowano aż 95 119 stulatków. W porównaniu do 2023 roku liczba osób przekraczających granicę 100 lat wzrosła o 2980. Temat długowieczności poruszany jest jednak nie tylko przez Japończyków. W Polsce także od kilku lat pojawiają się informacje o tym, iż średnie życie mieszkańców regularnie się wydłuża.


REKLAMA


Zobacz wideo "Jest bardzo prawdopodobne, iż w przyszłości FUS się zbilansuje. To fatalna wiadomość"


GUS - tabela dalszego trwania życia 2025. Polacy żyją dłużej niż kiedyś
Jeszcze rok temu przeciętny 65-latek miał przed sobą 218 miesięcy życia. Nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego wskazują natomiast, iż aktualnie taka osoba powinna przeżyć aż 220 miesięcy. 70-latek jeszcze przed rokiem miał żyć zaledwie 177 miesięcy, a najświeższe dane GUS mówią już o 179 miesiącach. 80-latek ma przed sobą ponad 105 miesięcy, a 90-latek - prawie 54. Co więcej, w ciągu ostatnich 30 lat długość życia wzrosła o ponad osiem lat, a według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2024 roku specjalną emeryturę dla stulatków pobierało aż 3,3 tysiące seniorów. Te liczby pokazują, iż Polska może być uważana za dobre miejsce do życia. Szczególną uwagę zwraca jednak miejscowość, która prawdopodobnie jest jednym z liderów pod względem długowieczności. To Połczyn-Zdrój zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim, otoczony lasami i jeziorami Drawskiego Parku Krajobrazowego.


Dlaczego w Połczynie-Zdroju żyje się tak długo? "Musi być jakiś czynnik"
W lutym 2019 roku lokalne władze analizowały dane demograficzne i ustaliły, iż liczba osób powyżej 90. roku życia jest znacznie wyższa niż w innych tego typu miejscowościach. W kurorcie liczącym zaledwie osiem tysięcy mieszkańców naliczono 113 osób, które ukończyły już 100. rok życia.
Zobacz też: Ta kura odprowadza dzieci do szkoły. Billie Jean dorobiła się choćby odblaskowej kamizelki


Zrobiliśmy wykres, obejrzeliśmy go i oniemieliśmy ze zdumienia. Musi być jakiś czynnik, który sprawia, iż w gminie Połczyn-Zdrój tak długo się żyje. Bo jest tu i borowina, i woda, i solanki, no i mikroklimat. Podejrzewam, iż wszystkie te składniki tworzą unikalną mieszankę, która wpływa na długowieczność naszych mieszkańców. Dobrze byłoby to zbadać, co to za czynnik środowiskowy wpływa na wydłużenie życia


- wyjaśniał w 2029 roku rzecznik burmistrz miasta Sebastiana Witka, cytowany przez serwis WP Turystyka. Wykres wykazał, iż w tym miejscu w 2019 roku żyło około 143 osób mających powyżej 90 lat. W większości pozostałych gmin województwa mieszka z reguły około 20-30 takich seniorów. Mieszkańcy również twierdzą, iż w tym miejscu musi występować jakiś pierwiastek długowieczności, czyli czynnik środowiskowy, który sprawia, iż są w stanie żyć tak długo. Ważne jest również to, iż wielu z nich jest w doskonałej formie.


Moja mama kochana ma 100 lat i wciąż jest samodzielna. Tylko łóżko za nią ścielę. Śmieje się, iż Pan Bóg odłożył ją na półkę i o niej zapomniał


- stwierdziła żartobliwie córka jednak z lokalnych mieszkanek.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału