WindEurope: potrzebujemy więcej wiatru, 11 mld euro to za mało

enerad.pl 1 tydzień temu

Energetyka wiatrowa fundamentem unijnej strategii przemysłowej

W obliczu niestabilności gospodarczej Unia Europejska stawia na elektryfikację oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Nowy Clean Industrial Deal umieszcza te elementy w centrum strategii przemysłowej Wspólnoty.

Energia wiatrowa pokrywa w tej chwili 20% zapotrzebowania UE na energię elektryczną. Celem na 2030 rok jest zwiększenie tego udziału do 35%, a do 2050 roku – przekroczenie połowy. Zainteresowanie sektora przemysłowego tą technologią stale rośnie – energia wiatrowa jest tańsza niż paliwa kopalne, choćby po uwzględnieniu kosztów systemowych i sieciowych.

Europejski przemysł potrzebuje więcej wiatru

Branże energochłonne chętnie sięgają po energię wiatrową, aby ograniczyć koszty energii i uniezależnić się od importowanych paliw kopalnych. Wiatr to źródło lokalne, co wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilizuje ceny energii.

Obecnie łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w Europie intensywnie się rozwija. realizowane są inwestycje w nowe fabryki – ponad 11 mld euro zostało już przeznaczone na ten cel. Mimo to tempo budowy nowych farm wiatrowych wciąż jest zbyt wolne. Główne bariery to: nieefektywny system wydawania pozwoleń, opóźnienia w rozbudowie sieci, wadliwy projekt aukcji oraz niewystarczający poziom elektryfikacji.

Europa traci dystans – Chiny liderem elektryfikacji

Elektryfikacja w Unii Europejskiej wciąż postępuje zbyt wolno – energia elektryczna stanowi zaledwie 23% całkowitego zużycia energii. Dla porównania, Chiny wyprzedziły UE w tym zakresie i konsekwentnie zwiększają swój potencjał elektryczny.

Aby sprostać wyzwaniom, branża wiatrowa zaprezentowała trzy konkretne działania, które mają przyspieszyć transformację energetyczną.

Trzy postulaty branży wiatrowej

Źródło: WindEurope

1. Wdrożenie nowych zasad udzielania pozwoleń

WindEurope apeluje o natychmiastowe zastosowanie nowych unijnych przepisów dotyczących pozwoleń. Na przykładzie Niemiec widać, iż działają one skutecznie – kraj ten zatwierdza w tej chwili 7 razy więcej projektów wiatrowych na lądzie niż pięć lat temu. Równocześnie konieczne jest usunięcie tzw. „projektów zombie” z kolejek przyłączeniowych – utrudniają one podłączanie realnych inwestycji.

2. Zniesienie barier dla elektryfikacji

Organizacja wzywa do umożliwienia przemysłowi uzyskiwania pomocy publicznej na elektryfikację z wykorzystaniem umów PPA z OZE – również poza własnym terenem. najważniejsze jest też zniesienie podatków i opłat nieenergetycznych z rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu odnawialne źródła staną się atrakcyjniejsze dla odbiorców.

3. Zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego

Trzeci postulat dotyczy wsparcia inwestycji poprzez stabilne i przewidywalne aukcje typu CfD (Contract for Difference). Tego typu kontrakty obniżają koszt kapitału i dają inwestorom większą pewność dochodów. Są również opłacalne dla budżetów państw członkowskich.

Apel o wspólne działanie

Henrik Andersen, przewodniczący WindEurope, powiedział:

„Europa znajduje się w momencie przejściowym. Aby utrzymać swoją pozycję w gospodarce globalnej, potrzebujemy bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii. Energia wiatrowa już dziś napędza wzrost przemysłowy i niezależność energetyczną Europy – musimy ją tylko zintensyfikować. To wymaga zwiększenia popytu na energię wiatrową i wzmocnienia otoczenia rynkowego dla tej technologii.”

Wydarzenie WindEurope 2025 w Kopenhadze, podczas którego zaprezentowano „Copenhagen Call to Action”, zgromadziło ponad 15 tys. uczestników z branży. Spotkanie ma być punktem zwrotnym dla dalszego rozwoju sektora.

Źródło: WindEurope: Copenhagen Call to Action

Idź do oryginalnego materiału