Wysokie rachunki za prąd blokują elektryfikację przemysłu
Europa chce być liderem w transformacji energetycznej i konkurencyjności przemysłowej. Jednak – jak alarmuje raport „Revamping electricity bills for a competitive and secure Europe” zaprezentowany podczas WindEurope Annual Event w Kopenhadze – obecna struktura opłat na rachunkach za prąd stanowi istotną przeszkodę.
Podczas gdy UE stawia na elektryfikację i rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr (ma on odpowiadać za 35% zużycia energii elektrycznej do 2030 r.), aż 69% zużycia energii w przemyśle wciąż opiera się na paliwach kopalnych. Tymczasem aż 74% procesów przemysłowych można już dziś łatwo zelektryfikować dzięki dostępnym technologiom, takim jak elektryczne piece łukowe czy systemy niskotemperaturowego ciepła procesowego.
Europa płaci więcej niż Chiny i USA
Raport pokazuje, iż przemysł europejski płaci za prąd znacznie więcej niż konkurenci z USA i Chin. W Europie opłaty regulowane są choćby czterokrotnie wyższe niż w Chinach. W Polsce koszt energii elektrycznej dla przemysłu jest dwukrotnie wyższy niż gazu, mimo iż to właśnie odejście od paliw kopalnych jest jednym z kluczowych celów polityki klimatycznej UE.
OZE pomogły obniżyć hurtowe ceny energii, ale rachunki wciąż są za wysokie z powodu dodatkowych opłat i podatków
podkreśla Vasiliki Klonari , dyrektor ds. integracji systemów energetycznych w WindEurope.
5 rekomendacji: jak zreformować rachunki za prąd
Autorzy raportu wskazują pięć kluczowych rekomendacji, które pomogą uczynić prąd tańszym i wesprzeć transformację energetyczną:
- Minimalizacja opłat regulowanych na rachunkach za prąd.
- Usunięcie opłat niezwiązanych z energią, np. finansowania kosztów historycznych czy systemów wsparcia niezwiązanych bezpośrednio z energią.
- Przeniesienie kosztów wsparcia OZE i rezerw mocy do ogólnych podatków, co umożliwi lepszą kontrolę wydatków publicznych.
- Obniżenie opłat dla branż gotowych do elektryfikacji, choćby jeżeli nie są one klasyfikowane jako energochłonne.
- Zachowanie opłat związanych z infrastrukturą sieciową, by promować efektywne korzystanie z systemu elektroenergetycznego.
Kontekst: miliardy na wsparcie paliw kopalnych
Choć UE inwestuje miliardy euro w dekarbonizację, to od momentu wprowadzenia Zielonego Ładu wydano aż 364 mld euro na subsydia dla paliw kopalnych. Obecny system obciąża głównie użytkowników energii elektrycznej kosztami działań, które powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkich odbiorców energii lub pokrywane z budżetu państw.
Przemysł europejski chce działać na prądzie. Potrzebujemy nie tylko dotacji, ale uczciwych rachunków – dziś system jest ustawiony przeciwko elektryfikacji
ostrzega Pierre Tardieu, jeden z autorów raportu.
Zobacz więcej:
- Polacy płacili więcej za prąd w 2024 roku. URE publikuje nowe dane
- Rachunek za prąd – jak czytać fakturę energii elektrycznej?
- Ceny prądu – Jaka jest cena za 1 kWh? [2025]
Źródło: WindEurope, Revamping electricity bills for a competitive and secure Europe