

Dlaczego jest to ważne?
Na 186 km granicy z Białorusią stoi – wzniesiona w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę, a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory, na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.
Wycinka na działce bez zgody właściciela
Paweł Miazga od lat marzył, aby kupić działkę nad Bugiem pod Włodawą. Chciał stworzyć atrakcję turystyczną na terenie z ruinami dawnej fabryki krochmalu. Inwestor doceniał walory przyrodnicze terenu, czyli porośnięty drzewami brzeg Bugu. Jak mówi RMF FM, zostały one wycięte w trakcie budowy zapory elektronicznej. W ich miejsce pojawiły się słupy z kamerami. Decyzje zapadły poza wiedzą i pozwoleniem właściciela. O fakcie dowiedział się w momencie, gdy na działce byli już pracownicy firmy budującej zaporę.
— Tych drzew naprawdę było sporo, stąd to się już taki lasek zaczynał. Teraz to jest kompletnie ogołocone — wyjaśnia.
Kto może liczyć na odszkodowania?
RMF FM przypomina, iż tylko część właścicieli może liczyć na odszkodowania. Mogą je otrzymać jedynie właściciele terenów wywłaszczonych, a tych jest mało. Urządzenia, które zamontowano w miejsce drzew, stanęły w pasie 15 m od granicy — tam Straż Graniczna może działać bez zgody czy powiadomienia właścicieli działek.
Jak działa strefa buforowa?
Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Kolejny raz została przedłużona 10 marca na kolejne 90 dni. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na odcinku ponad 15 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.
Czytaj więcej: